O návratu původních velkých kopytníků do české přírody jsme už psaly tady. V rezervaci u Milovic jsme tenkrát stádo zubrů vyhlížely marně. Podruhé jsme už ale měly větší štěstí a zubři k nám přišli až na dosah ruky.

Ve volné přírodě člověk vyhubil zubra po první světové válce. V zajetí přežilo jen několik málo jedinců, kteří dali základ současné populaci. Díky tomu můžeme dnes majestátního kopytníka obdivovat také v české přírodě. Ve středních Čechách žije stádo zubrů v rezervaci o velikosti 120 hektarů.

Zubři žijící nedaleko Milovic a Benátek nad Jizerou se mají čile k světu. Od prosince 2015, kdy je přivezli do Čech z polské domoviny, hodně zesílili, ztratili původní ostych a hlavně se také začali rozmnožovat.

ZUBŘI V ČESKU

Procházíme kolem plotu 120 hektarů velké pastviny, která ohraničuje step s ostrůvky lesíků dřevin. Z jednoho z nich se ozývá lámání větviček, podupávání a hlasité odfrkávání. „Loupou kůru a zároveň lámou mladé borovice. Je to jejich způsob získávání potravy i zábava,“ vysvětluje biolog Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. Spolu s ředitelem ochranářské společnosti Česká krajina Daliborem Dostálem spolupracuje na návratu velkých kopytníků do české přírody.

  • Na návštěvu rezervace si vyhraďte minimálně jeden celý den, ideálně více.

Kromě zubrů jsou v rezervaci ještě divocí koně a v sousední ohradě koně a pratuři, kteří jsou v české přírodě také původní. „Myslím, že zubrům je u nás dobře. Podívejte, jak mají krásně lesklou srst. V porovnání například s polskými zubry z Bělověžského pralesa jsou jiní. Tady totiž mají step a mohou se válet v písku a zbavovat se nečistot. Naopak ve vlhkém lesním prostředí mívají zubři srst různě slepenou a zcuchanou,“ zdůrazňuje Jirků.

Zubři přicestovali do rezervace ve středních Čechách v prosinci 2015 ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. „Dříve bylo celé stádo pořád jenom semknuté spolu. Byli ostražití a žádný z nich se neodvážil vzdálit od stáda. Teď už je to jiné. Jsou rozptýlení a už se ničeho nebojí. Ví, že jim tu nic nehrozí a jsou spokojení,“ ukazuje na stádo sedmi samic a jednoho samce Jirků. Na spokojenosti stádu přidal také první přírůstek, samička, která se jedné ze samic narodila v květnu 2016.

  •  V REZERVACI NAROZENÁ ZUBŘÍ SAMICE DOSTALA JMÉNO TULA.

Celé zubří stádo mezitím vylezlo ze svého lesního úkrytu na volné prostranství pastviny, okusuje keříky a polehává. Samec si nás zvědavě a důkladně prohlíží a když zjistí, že nejsme nebezpeční, odchází za samicemi. Mezitím zlomí pár mladých borovic. „Předvádí se před samicemi,“ povídá náš průvodce.

Zubři žijí v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá. „Projekt návratu zubrů do české přírody jsme plánovali velmi dlouho, několik let. A chtěli jsme být první, kdo udělá takzvaně zubry mimo les,“ ukáže Jirků na nedalekou siluetu města.

Projekt se ale pozdržel. „Kvůli neuvěřitelně dlouhým administrativním průtahům nás předběhli v Nizozemsku,“ vysvětluje odborník.

  • BEZ DOPROVODU ODBORNÍKA JE DO PROSTORU OHRADY ZÁKAZ VSTUPU. ZVÍŘATA MŮŽETE POZOROVAT PŘES PLOT.

Slunce už je vysoko na obloze a zubři se za dopoledne pomalým tempem přesunuli k napajedlu, v jehož blízkosti rádi tráví horké dny. „V chladné půdě se mohou snadno ochladit a také například zbavit klíšťat a parazitů,“ vysvětluje Jirků.

Zubři už úplně ztratili ostych a my můžeme z bezprostřední blízkosti přes plot sledovat, jak si obrovská zvířata dopřávají prachové koupele. S nadšením se válejí ve vyhrabaných důlcích mezi borovicemi, odfrkávají a neuvěřitelně při tom víří prach.

Tohle budou opakovat ještě celé odpoledne. „Mají obrácené biorytmy, takže přes den polehávají a pást se chodí především v noci,“ říká Jirků. Zubři nehnutě leží v chladivém lesíku a občas se oženou ocasem, aby odehnali mouchy.

Projekt návratu velkých kopytníků do české přírody je úspěšný a společnost Česká krajina proto uvažuje nad dalšími místy, kam zubry navrátit. „Přemýšlíme například nad některými opuštěnými vojenskými prostory, které jsou vesměs ideálními lokalitami, jimž by pastva prospěla a kde by zvířata nebyla rušena,“ uzavírá povídání Jirků.

OHROŽENÍ ZUBŘI

  • zubři byli po první světové válce v přírodě vyhubení člověkem, přežilo jen několik jedinců v zajetí
  • z nich se podařilo sestavit skupinu 12 zubrů, kteří dali základ současné celosvětové zubří populaci
  • v roce 2000 žilo v Česku 38 zubrů, v roce 2016 to bylo už 93
  • zubři v České republice žijí v rezervacích, zoo, oborách a farmových chovech
  • celosvětovou populaci tvořilo v roce 2015 přes 6 000 zubrů, pro záchranu celého druhu je potřeba dosáhnout počtu 10 000 jedinců
  • aktuální informace o tom, jak se velkým kopytníkům v rezervaci daří, najdete na webu www.ceska-krajina.cz

Write A Comment