Na cestách nejraději spíme ve volné přírodě, mimo civilizaci a ubytovací zařízení. Jedině tak si můžeme dokonale užít ticho a klid, nádherné východy slunce a snídani s výhledem do krajiny. Vše samozřejmě podle pravidel wild campinguPřečtěte si, jak se takové dokonalé místo vybírá. Pozn. Tento článek je zaměřený zejména na ČR a blízké okolí. 

Příprava jako domácí úkol

Jedna z nejdůležitějších věcí je domácí příprava. Jasně, můžete vyjet někam jen tak na punk, ale když si chcete výlet opravdu užít a nespat někde ve škarpě, chce to splnit pár domácích úkolů.

Před každou cestou  si vytvoříme hrubý plán trasy. Pak jedeme podle mapky a díváme se, kde jsou zajímavé řeky, jezera, vyhlídky na krajinu nebo skály. Každé takové místo ještě zkoumáme podle satelitních snímků. Důležité je blízký přístup k pitné vodě nebo najít pramen vody po cestě ke spacímu místu. Z map můžete vyčíst tyto důležité věci:

 • místo má v dosahu pitnou vodu, popřípadě alespoň užitkovou vodu (potok)
 • není blízko rušných silnic nebo frekventovaných turistických tras
 • místo je samo o sobě zajímavé (vyhlídka, lom ke koupání..)
 • dá se z něj fotit krásný západ/východ slunce (důležité pro fotografy!)

offline nebo online?

Na cestách jsme většinou offline, protože nemáme čas a vlastně ani chuť zírat na Instagram nebo Facebook, kdo kde byl nebo odpovídat na maily. Když je čas a signál, hodíme nějaké fotky na stories, ale naše životy nezávisí na aktuálnosti našeho feedu a neustálému připojení k wifi. To určitě všichni cestovatelé znají..

Nicméně! Nejsme žádný vykopávky, abychom mobil zatracovaly a nechávaly ho na dně batohu. Bez GPS a offline map bychom si cestování asi nedokázaly představit, i když většinou s sebou taháme i papírovou mapu. Využíváme celkem praktické appky a weby, které nám usnadňují cestování a hledání míst na přespání.

HLEDÁNÍ V MAPÁCH

Když přemýšlíme kam jet, vždycky projíždíme Mapy.cz. Nemají v ČR konkurenci a i v některých dalších zemích se na nich dají hledat pěkná místa. Podle satelitních snímků si pak prohlížíme, jestli daná louka je fakt louka a ne pole, jestli skály trčí nad les a je z nich případný výhled nebo jestli kolem řek nejsou chaty a je tu plácek pro stan. V tom nám pěkně pomáhá i Google Earth. Hodně lidí používá Mapy Google, což opravdu nechápeme proč, jelikož v nich spousta míst, cest a dalších důležitých věcí vůbec není. Takže za nás Mapy Google NE.

Ještě, než začneme pátrat v mapách po případném místě k přespání, mrkneme na Wild Camping Tips. Najdete tu moc pěkná místa na přespání i s popiskem a fotkou. Za zmínku určitě stojí i Boudy.info. Tahle vtipná stránka s grafikou 15 let zpátky nabízí mnoho bivakovacích míst, turistické přístřešky, krmelce atd. Bohužel – mnoho z nich už není aktuálních, jak jsme se několikrát přesvědčily, když jsme po západu slunce stály před ruinou, na boudách.info popisovanou jako fakt epický palác k přespání. A proto by měl mít člověk i plán B.

ZDROJE VODY A KOUPÁNÍ

V létě je možnost koupání téměř nezbytností. Luxus představují lomy a pískovny, ale i některé rybníky a řeky nemusí být nutně špinavé a zelené od sinic. Po celodenní túře člověka potěší i větší potok nebo říčka. Taková místa, která jsou vhodná ke koupání najdete na webu Kde se koupat. Samozřejmě mají svoji aplikaci.

Občas nastává krize, kde hledat vodu. Když pomineme civilizaci, kde vám každý natočí plnou láhev, když pěkně poprosíte, přírodě je to trochu obtížnější. Na mapách je nějaká studánka občas vyznačená, ale větší jistotu vám může zajistit web Estudánky. Počet zaznamenaných studánek je nyní přes 10 000! Takže pravděpodobnost, že najdete nějakou ve svém okolí, je celkem vysoká. U každé zapsané studánky najdete v jakém je stavu a jestli je voda pitná. Některé jsou bohužel zanedbané nebo je pramen zanesený. Jejich appka je pouze pro Android.

wildcamping

počasí, východy a západy slunce

I když nejste fotograf (na druhou stranu, kdo dneska není, že:P), určitě se rádi kocháte západy nebo východy slunce. Proto je důležité při výběru spacího místa myslet na to, kde slunce vychází a kde zapadá a si nevybrat si místo třeba v temném kaňonu. Víte co je nejlepší? Když se vzbudíte za svítání, ještě se vám nechce ze spacáku, protože je ještě trošku chladno. Ale čím výš slunce stoupá, tím větší je teplo. Vstanete, postavíte na kafe nebo čaj a kocháte se výhledem, tichem a žijete jen tímto okamžikem. Abyste si byli jistí, kde slunce vyjde nebo zapadne, pomůže vám skvělý web Suncalc (opět má svoji appku).  Ukazuje i zlatou a modrou hodinku.

Počasí extra neřešíme, protože se neustále mění a když čekáte déšť, bývá slunečno. Věšteckou kouli bohužel nemáme, ale v mobilu nám stačí klasika Yr.no a Meteoradar. Nově zkoušíme app Windy, která ukazuje i oblačnost, mlhy, graficky proudění větru, dokonce i výšku vln na moři/pobřeží. Jak je to přesná aplikace zatím nedokážeme posoudit, uvidíme v terénu!

wildcamping

NAŠE TIPY NA SPACÍ MÍSTA

Pro vás, kdo chcete vyzkoušet spaní venku (řekněme wild camper začátečníky 🙂 ), máme menší příklad plánování cesty.

Lom u Třebeně

Na začátku července jsme cestovaly v okolí Chebu a nenechaly jsme si ujít NPR Soos. Je to strašně zajímavé místo, takový miniaturní Island. V každou roční dobu to v rezervaci vypadá jinak. Na jaře, když je dostatek vody všude bublají prameny s CO2, v parném létě tu najdete jen pár bahenních vývěrů a jinak solnou poušť. Smrdí to tu jako v pekle. Na podzim okolní barevné lesy pěkně ladí s oranžovou křemičitou pouští okolo vývěrů pramenitých vod. A v zimě samozřejmě voda zamrzá a tvoří úžasné rampouchy.

Tohle všechno jsme chtěly vidět ve světle zapadajícího slunce, což vyžaduje, aby naše spací místo bylo někde poblíž. V národní přírodní rezervaci samozřejmě spát nemůžete, je to zakázané.  Nikdy bychom nekempovaly tam, kde bychom rušily zvířata a přírodu. NPR Soos je významná totiž hlavně vysokým počtem druhů ptáků, kteří se tu vyskytují.

 • Znáte kolihu velkou? Má strašně zvláštní hlas a nikdy jsme ji v ČR nepotkaly, až tady v rezervaci. Nebo ohrožené čejky chocholaté. Na pastvinách a loukách jsme viděly hejno cca dvaceti jedinců.

Kvůli šílenému vedru jsme se podívaly na “Kde se koupat“ a hned za hranicí rezervace jsme našly zatopený kaolinový lom. K lomu jdete bohužel oklikou (cca 5km), protože přes pastviny a pole s ostnatými dráty nešlo projít, ale stálo to za to! Na místo jsme přišly těsně před západem slunka a stan jsme rozložily čelem k východu. Ještě než padla tma, stihly jsme se vykoupat a uvařit si večeři. Ráno nás probudila ptačí džungle a jak jsme předpokládaly – skvělá mlha nad vodou. Do toho najednou vpálilo paprsky vycházející slunce a my jsme žasly jak může být něco tak krásného. Prostě dokonalá ukázka skvělého výběru kempovacího místa.

wildcamping
Wildcamping s autem – spaní u řeky Bug

Kempovat nadivoko můžete samozřejmě i s autem. Teď nemyslíme karavany, které jsou vlastně jen byt na kolech. Do kempování nadivoko spadá osobní auto (nebo dodávka). Přece jen, pořád chcete být nenápadní a kempovat o samotě.

V Polsku jsme při naší cestě do Bělověžského pralesa spaly na různých místech, ale nekrásnější z nich bylo na břehu řeky Bug. Opět – nejdřív jsme si vytipovaly oblast, ve které bychom chtěly zastavit. Samozřejmě jsme chtěly vodní zdroj ke koupání (pitnou vodu máme v autě vždy pro jistotu v kanystrech a průběžně ji na benzínkách doplňujeme) a pěkné místo k focení svítání. Věděly jsme, že pojedeme přes řeku Bug, která je zajímavá už jen proto, že tvoří až cca 400km dlouhou hranici Polska s Ukrajinou a Běloruskem, takže by bylo skvělé u řeky přespat.

Na mapě jsme našly vhodnou cestičku k řece, která vedla z vesnice Kózki (:D) a doufaly jsme, že ji auto projede. Z cesty se ve skutečnosti vyloupla dost divoká polňačka, ale daly jsme to. Přijely jsme na krásnou loučku obklopenou borovicovým a osikovým lesíkem, místa tu bylo pro celý tábor. A hlavně – nikde nikdo! Čekal nás nádherný západ slunce nad řekou a ráno ještě krásnější svítání s mlhami. Takže opět top wild camping místo:)

Na co dát pozor

Největší nebezpečí na cestách jsou lidé. Nikoli medvědi, vlci, hadi. Praděda říkával, že bát se musíš jen zlých lidí. Takže pokud necestujete ve větší skupince, ale třeba jen dvě holky, anebo úplně sami, dejte si s výběrem spacího místa opravdu záležet. Často se stává, že vaše perfektní místo není zase tak opuštěné, jak se na první pohled zdálo. Uprostřed noci se můžou přiřítit místní “mladíci“ a i když vás nemají v úmyslu zabít nebo něco podobného, čím nás straší naše matky, je okamžitě po spaní. Vybírejte si místa, která:

 • Jsou čistá bez odpadků, hlavně kde nejsou cigaretové špačky a prázdné plechovky od piva.
 • Nespěte na konci cest, často se tu otáčí auta nebo tu staví lidé na “rychlovku“.
 • Parkoviště u vyhlídek nebo altány s výhledem jsou sice super, ale taky tu čekejte návštěvy.
 • Nespěte ve spacáku na cestách i když vypadají, že je nikdo nepoužívá. Hlavně pozor na loukách. Vždy spěte u nějaké “překážky“. Párkrát jsme v noci pozorovaly, jak nějací chytrolíni drandí autem křížem krážem po louce.
 • Dejte si pozor na spaní v korytech řek. Hlavně v horách to může být problém. I z menší bouřky může být povodeň a váš suchý ostrůvek to může zaplavit.
 • Pozor na mraveniště!

Na co si dát pozor při spaní v horách, u moře atd. je na jinou kapitolu. Nicméně, když budete používat mozek, tak se nemusíte spaní venku vůbec bát.

wildcamping

i wild camping MÁ svá pravidla

Poslední dobou se kempování stává čím dál víc populární, ale ne všichni respektují pravidla. Ten kdo táboří v přírodě by měl vědět co smí a co ne. Zase – stačí používat mozek a zdravý rozum.

 • Rozdělat tábor navečer a brzo ráno se sbalit. Nemusíte samozřejmě hned odcházet, ale pokud bivakujete například v CHKO, nemůžete kempovat na místě celý den. Nejlepší přirovnání popsal Tomáš Mähringspi jako prase. Večer zalehneš, ráno vstaneš a odejdeš. Nic po tobě nezůstane, jen trochu slehlá tráva.
 • Nerozdělávejte oheň v lese. PROSÍM. Zvlášť, když letos hasiči vyjeli k bezpočtu lesních požárů, které založili pitomci, kteří si chtěli opéct buřt. Oheň se v takovém suchu šíří strašidelnou rychlostí. Používejte raději plynové vařiče a i tak vařte na kamenném povrchu nebo na písku.
 • Chovejte se tiše. Nemusíte šeptat, ale taky nemusí řvát na lesy jak jeleni v říji.
 • Uklízejte po sobě odpadky. Mějte třeba speciální odpadkový sáček. Také když chodíte do lesa na záchod, tak to po sobě zahrabávejte. Je naprosto nechutné chodit třeba po Adršpachu a za každým kamenem nacházet papírové kapesníky. Jasně, nikdy nevíte, kdy to na vás přijde, ale zahrabání vašeho díla vám fakt zabere jen chvilku. Taky nepoužívejte vlhčené ubrousky. Špatně se v zemi rozkládají.
 • Neničte přírodu. Místo, kde si ustelete, si předtím pečlivě prohlédněte. Spaní na louce je super, ale nemusíte přitom zalehnout vzácnou orchidej. Nebo některé druhy ptáků, jako je například skřivan, hnízdí na zemi. Více info v našem straším článku o spaní v přírodě.

wildcamping

chaty a další alternativy k wildcampingu

Pokud jste spaním pod širákem nepolíbení a máte trochu strach, mrkněte na web bezkempu.cz. Je to skvělá alternativa pro přeplněné kempy. Navíc na soukromém pozemku můžete přespat ve stanu, i když jste na území Národního parku. Na mapce si vyhledáte oblast, kde byste chtěli kempovat a zarezervujte si vybrané místo. Tak se vám třeba nestane, že přijedete na louku přecpanou karavany nebo velkou partou lidí a z poklidného táboření nemáte nic. Ještě jsme tuhle možnost nezkoušely, ale určitě ji využijeme až pojedeme do Českého Švýcarska.

Ne vždycky se dá spát pod širákem nebo ve stanu. Na podzim a v zimě to spousta zimomřivých lidí (ano, včetně nás dvou) moc nedává. Takže potom se nabízí chatka v hlubokých lesích, dům na stromě a další taková skvělá zapadlá místa. Inspirovat se můžete třeba na:

Ve Skotsku se nám osvědčily ovčácké boudy. Pokud máte na ostrovy namířeno, určitě je doporučujeme – Mountain Bothies.
Vaše poznámky, připomínky a tipy pište do komentářů. Děkujeme 🙂 
 

Write A Comment