Jakmile jednou zkusíte wild camping, už nebudete chtít spát jinak! Spaní v přírodě má velké kouzlo, ať už pod širákem, v hamace nebo stanu. Základem je vědět, jak vybrat dobré místo a co si vzít s sebou, abyste se cítili pohodlně a měli krásné zážitky.

Svítání nad řekou Bug v Polsku, noční přelet tisícovek světlušek v Moravském Krasu a snídaně na opuštěné pláži na Tenerife. To jsou jen některé z našich cestovatelských zážitků při spaní v přírodě a zároveň hlavní důvody, proč si místo hotelů a kempů vybíráme wild camping. Jeho největší výhodou je, že si můžete vybrat místo, které máte sami pro sebe. Bez okolního hluku či hlasitých spolunocležníků.

CO JE WILD CAMPING

Při spaní v přírodě se nemusíte nikomu ohlašovat, neexistuje žádný check-in ani check-out. Přijít i odejít můžete kdykoliv. Velká výhoda je, že není třeba žádat o pokoj s nejlepším výhledem. Vyberete si ho totiž sami. Navíc ušetříte peníze a zažijete nezapomenutelná dobrodružství.

KDE HLEDAT MÍSTA NA PŘESPÁNÍ?

Spát v přírodě můžete pod širákem, ve stanu, hamace či síti anebo využít úkryt v jeskyni, skalním převisu nebo seníku. Přespat se dá samozřejmě i v autě. Velká výhoda je, že s autem můžete zastavit téměř kdekoli, třeba i na asfaltové cestě, kde byste si spaní pod širákem zrovna neužili. Kromě přírody se dá nadivoko přespat také ve městě, ale občas to chce trochu odvahy. Ať už spíte v parku nebo na hřbitově.

 • Příroda

Ze zkušeností víme, že spaní nadivoko je obecně nejlepší v přírodě. Nejraději spíme ve stanu, který poskytuje nejlepší ochranu. Zároveň jsme s ním ale nápadnější. Proto máme stan v přírodní zelené barvě. Místo, kde stan postavíte, musí být bez kamenů, hrbolů, děr a nesmí být z kopce nebo v dolíku. Zároveň je potřeba, aby povrch nebyl příliš tvrdý, aby se vám dobře přidělávaly stanové kolíky. Pro pohodlnější spánek spěte na karimatce. Doporučujeme odlehčenou samonafukovací. Nezabere tolik místa v batohu a nebudete mít práci s nafukováním. Přibalte si také čelovku nebo závěsné světlo do stanu.

Pokud stan nemáte nebo nechcete, můžete spát pod širákem v bivaku, spacáku anebo hamace. Při spaní ve spacáku je důležité najít si místo s pohodlným povrchem. Nic vás nesmí tlačit, jinak se nevyspíte. Pozor na kameny a mraveniště. Vždy s sebou mějte kvalitní pláštěnku a ideální je také celta, pomocí které si můžete postavit malý přístřešek a ochránit se před deštěm, větrem i zimou. Nikdy nespěte na mokřadní louce. V případě spaní v hamace je nejdůležitější najít dobré místo, kam ji uchytíte. Silné stromy blízko sebe, sloupky anebo trámy v opuštěných domech. Velká výhoda hamaky je, že nemůžete promoknout odspodu a že pod sebou nemusíte mít pohodlný povrch. Aby se vám dobře spalo, vložte si do hamaky deku a nad sebe natáhněte plachtu.

soutěž

V případě nouze nebo časové tísně mohou k přespání dobře posloužit již postavené přístřešky, které fungují k jinému účelu. Například seník, krmelec, opuštěná budova nebo jeskyně. Dejte pozor na lesní zvířata, která před vámi mají přednost.

 • Město

Pokud chcete přenocovat ve městě, ideálně si najděte dobré místo už za světla. Hledat nocleh za tmy v cizím městě je nepříjemné. Vhodná jsou místa, kde není tolik lidí a nehrozí, že by vás někdo obtěžoval, samozřejmě se vyhýbejte místům jako jsou hlavní nádraží a jejich okolí, kde se velmi často zdržují bezdomovci.

Na lidi bez domova můžete narazit i v parcích, nicméně záleží na tom, v jakém městě jste. Některá evropská města mají krásné a udržované parky a pokud se budete chovat slušně, nikdo vás z nich vyhánět nebude a vy se zase nebudete muset bát tam přespat. Vhodné k přespání jsou místa pod stromy, altánek nebo lavičky. V historických částech měst se to sice přes den hemží turisty, v noci tu ale bývá prázdno.

 • Auto

Pokud cestujete autem, máte velkou výhodu. Je-li větší a dají se mu kompletně sklopit zadní sedadla, dá se v něm přespat stejně dobře jako ve stanu.

 • Tip: Pokud nemáte karimatku, auto SE DÁ vyložit kartonovými krabicemi ze supermarketu.

Z našich zkušeností spaní v autě jsme zjistily, že je ideální parkovat a spát v širších centrech měst. Určitě nejezděte na odlehlá místa za městem, kam se většinou sjíždějí podivní lidé. Ideální je vybrat si parkoviště ve městě anebo blízko pláže či obytných částí města. Parkujte mezi auty, ne na kraji. Vyhnete se zvědavým pohledům.

Také v přírodě není dobré parkovat na konci cesty, například u prázdných domů. Nikdy nevíte kdo sem přijede. Ujistěte se, že auto stojí vodorovně. Není nic horšího, než když se s vámi spacák posouvá pomaloučku do kufru nebo máte hlavu z kopce. Pokud si auto dobře vytuníte, budete se cítit jako v obýváku. Na zadní kryt kufru si položíte notebook a s chipsy v ruce sledujete film.


Závěr: I když kempujete svobodně, musíte dodržovat pravidla. Vždy po sobě musíte poklidit a nic na místě nenechávat. Opusťte místo takové, jaké jste ho našli. Na takové spaní budete vždycky vzpomínat.

V článku jsme čerpaly z našich zkušeností i ze zážitků přátel. Budeme rády za vaše poznámky, připomínky a příběhy ze spaní nadivoko.

V dalším článku o spaní na divoko v přírodě si můžete přečíst a inspirovat se našimi zážitky a tipy. Také poradíme, která pravidla dodržovat a čemu se vyhnout, abyste wild camping přežili bez újmy.

3 komentáře

 1. Ahoj holky, super článek! Už jste se setkaly s tím, že je v některých zemích kempování nadivoko zakázané? Jak to řešíte? V létě se takhle chystáme do Itálie, kde se to prý nesmí, ale asi to nebude úplně problém. Ale co jsem zažila, problém to byl v Norsku. Není tam skoro žádný rovný kousek země a když už, tak je soukromý. Stanovat mimo vyhrazená tábořiště se tam myslím nesmí. Jednou nás nějaká kolemjdoucí Norka vyhnala s tím, že jestli se okamžitě nesbalíme, tak volá policii. Strašně striktně tam dodržují pravidla.

  • Ludmila Korešová Reply

   Ahoj! V Itálii jsme s kamarády spali na různých místech, od kostela přes pláž až po hřbitov. Ale je pravda, že nám někdy trvalo dost dlouho, než jsme našli vhodné místo. Největší problémy jsou se soukromými pozemky. Proto jsme si vybírali místa typu vedlejší silničky, spaní za různými pomníky a hlavně důležité je vstát ráno brzy. Připravujeme teď článek speciálně o spaní v přírodě, tak se můžeš inspirovat:)

 2. Super článek i tipy! Musím se přiznat, že asi nejlepším obdomím mého života bylo, když jsme na Zélandě koupili auto, předělali ho na náš domov na cestách a volně si jezdili a spali, kde se nám zachtělo. Mám v plánu to v životě ještě aspoň jednou zopakovat… 🙂 Díky za inspiraci!

  http://www.sweetroadstories.com

Write A Comment