Berlín jsme si na našich cestách oblíbily. Jenom málokteré z měst, která známe, je tak rozmanité a různorodé, že je v něm stále co objevovat. Místní vánoční trhy jsme navštívily pouze ze zvědavosti a bez očekávání, ale nakonec nás nezklamaly. 

Trhy cíleně nevyhledáváme, protože mnohem raději cestujeme do přírody než se mačkáme v davech. Využily jsme ale našeho přestupu v Berlíně na další letadlo a prozkoumaly jsme několik nejslavnějších berlínských trhů. Nakonec nás mile překvapily, protože si zakládají na tradici, kvalitě nabízených výrobků a přátelské atmosféře. A odvezly jsme si suvenýr, želví vánoční ozdobu 🙂

Vyjet na vánoční nákupy k sousedům za hranice a nasát sváteční atmosféru už je u Čechů tradice. Pražané nejčastěji jedou do německých Drážďan a Brňané to zase mají blíž do rakouské Vídně. Pokud chcete zažít něco nového, určitě si o Vánocích zajeďte do Berlína. Pořádají tu dokonce víc než šedesát vánočních trhů.

Alexanderplatz

Trhům nad berlínským centrálním náměstím dominuje jeden ze symbolů města, 368 metrů vysoká Berlínská televizní věž. Díky tomu najdete cestu k trhům snadno. Velkým lákadlem je 600 metrů čtverečních velké kluziště, na kterém si můžete zdarma zabruslit. Brusle vám půjčí za 4 euro. Po bruslení se ohřejte v přilehlé chatě, která má 50 míst na sezení anebo u některého z mnoha venkovních krbů.

 • Bruslení zdarma na kluzištích je pro trhy v Berlíně typické

Celou plochu náměstí zabírá stovka stánků s tradičními výrobky a pochoutkami. Můžete si koupit vyřezávané loutky, dřevěné louskáčky, vánoční hvězdy anebo foukané ozdoby. Musíte se ale připravit, že za originální ruční práci se platí. Cena malých ozdob začíná na 5 eurech. Oceňujeme ale, že prodávají kvalitní výrobky. Šunty z Číny nebo Vietnamu tady nenajdete.

Pokud jste na sladké, potěší vás krásně zdobené perníky, pražené mandle či oříšky, jablka v karamelu a trdelník. Právě u tohoto stánku se tvoří ty nejdelší fronty. Sympatické je, že dříve než si oblíbené sladké pečivo koupíte, ho můžete z nabízené misky kousek ochutnat. Ceny se pohybují kolem 4 euro.

 • klobásu bratwurst a svařák glühwein rozhodně musíte ochutnat

Kromě toho trhy lákají také na tradiční německou pochoutku, klobásy Bratwurst a Currywurst. Koupíte je za 3 eura. Ceny svařeného vína Glühwein tu začínají na 3,5 euro. Horký nápoj dostanete buď v plastovém kelímku anebo ve vánočním hrníčku, za který zaplatíte vratnou zálohu.

Jednou z dominant trhů na Alexanderplatz je dvacet metrů vysoká Krušnohorská pyramida neboli vánoční kolotoč. Běžně slouží jako ozdobný stupňovitý stojánek na svíčky a používá se v Sasku jako předvánoční dekorace. V Berlíně mají její největší evropský model. V přízemí návštěvníci ochutnají svařené víno, v prvním patře mají krásný výhled na trhy. Další patra patří vyřezávaným biblickým postavám, které se neustále točí a jsou osvětlené 5 tisíci světýlky. Hned vedle něj se mohou děti svézt na historickém kolotoči z přelomu 19. a 20. století.

Lákadlem je také hra podobná curlingu a 50 metrů vysoké ruské kolo, ze kterého máte výhled na celé město. Trhy navštěvují hlavně místní lidé a díky tomu je tady milá a přátelská atmosféra. Město rozmístilo dostatek košů, takže nepořádek tady nehrozí.Nedaleko Alexanderplatz najdete zábavní park, který nabízí desítky atrakcí. Od tradičních kolotočů a strašidelného hradu až po extrémní centrifugy a 90 metrů vysokou věž. Atrakce lákají především mladé Berlíňany a také turisty. Lidí je tu ale víc než dost, takže se připravte na fronty a tlačenice.

Potsdamer Platz

Několik desítek metrů vysoký strom se stovkami ozdob a tisícovkami drobných světýlek přivítá návštěvníky vánočních trhů v blízkosti Potsdamer Platz (Postupimské náměstí) na někdejší hranici Západního a Východního Berlína. Je největší atrakcí trhů a nikomu nevadí, že stromek je umělý. Hned vedle něj na náměstí Marlene Dietrich najdete kluziště na bruslení, které je, stejně jako na Alexanderplatz, zdarma. I tady si můžete půjčit brusle.

Vzhledem k tomu, že tento trh cílí především na turisty, jezdí tu také koňský povoz osvětlený vánočními světýlky. Stánky vypadají jako malé dřevěné domečky a lemují ulici Alte Potsdamer Straße. Kromě už vyrobených věcí najdete ve stáncích řemeslníky, které můžete pozorovat při jejich práci.

 • Připravte se, že někteří stánkaři chtějí za pózování zaplatit!

Klobásu i svařené víno tady koupíte za 3,5 euro. Pro zájemce o adrenalin je připravená jízda na tobogánu na pneumatice z 12 metrů vysoké a 70 metrů dlouhé rampy v těsné blízkosti nádraží. Když zrovna není sníh, nevadí, jedete na bílém hrubém koberci. Jedna několikasekundová jízda vás ale bude stát 1,5 euro. Oblíbená je také lyžařská chata s kapacitou 230 lidí. Po celý den nabízí speciality rakouské a alpské kuchyně.

Gendarmenmarkt

Jediný berlínský vánoční trh, který má zpoplatněný vstup, je na na městí Gendarmenmarkt. Říká se o něm, že je nejkrásnější v Berlíně, leží pouhé dva bloky od ulice Unter den Linden a přezdívá se mu náměstí tří paláců. Obklopují ho totiž palác koncertního sálu Konzerthaus, Francouzská katedrála a Německá katedrála. Také díky tomu láká především turisty.

Ve všední dny můžete trhy navštívit zdarma, o víkendech za vstup zaplatíte euro. Připravte se na dlouhé fronty a osobní kontroly před vstupem. Na trh nechoďte s batohy a rozměrnými zavazadly. S těmi vás ochranka nepustí. Na trh můžete využít dva vstupy. O víkendu u nich nepřetržitě zastavují taxíky a výletní autobusy.

Stánky vypadají jako malé stany se špičatými střechami. Nabízejí foukané ozdoby, svíčky, origami či šperky a především se zaměřují na tradiční rukodělnou techniku. Zahřát se můžete ve velkém řemeslném stanu, kde řezbáři, hrnčíři, kováři, skláři a další umělci tvoří před očima umělecká díla. Trhům dominuje velké pódium, ze kterého návštěvníkům zpívají německé popové hvězdy na živých koncertech.

Breitscheidplatz

O vánočním trhu na Breitscheidplatz  nedaleko zoologické zahrady slyšel loni snad každý kvůli tragickému útoku kamionu. Letos mají trhy na tomto centrálním náměstí západního Berlína zvýšené bezpečnostní podmínky a na památku obětí budou 19.12. zavřené, ale další omezení je nečeká a jako tradičně zvou na výborné domácí pochoutky.

Trhům dominují ruiny Pamětního kostela císaře Viléma, který byl poničený bombardováním v roce 1943 a stal se později protiválečným pomníkem. V šedesátých letech byl u původního kostela postavený nový svatostánek, jehož stěny jsou z 20 tisíc kusů skla.

 • kostel v noci modře září a je tak nepřehlédnutelný

Na trhu můžete navštívit zhruba 170 stánků, kde najdete ručně vyráběné hračky, vánoční ozdoby, sladkosti a různé pochoutky včetně norimberských klobás, plněných knedlíků, masa z lávového grilu či koláčů. Za 3 eura tady koupíte výborné wafle nebo palačinky crêpes. Za stejnou cenu si dáte také klobásu. Svařák je dokonce jenom za 2 eura.

K dominantám trhu patří obrovská jedle ozdobená 8 tisíci červenými a zlatými ozdobami. Kromě ní na trhu najdete ještě 100 dalších menších vánočních stromů a 2 vánoční pyramidy. Nepřehlédnutelné je ohromující vánoční osvětlení v ulici Kurfürstendamm. V dlouhém bulváru a jeho okolí se rozzáří 650 stromů doplněných velkými figurami Santa Clause, Louskáčka a dalších. Vánoční osvětlení měří 230 kilometrů a je nejdelší na světě.

VÁNOČNÍ BERLÍN: Co ještě navštívit

Až budete mít koled, svařáku a bruslení dost, prozkoumejte kavárny a turecké a bleší trhy.

TURECKÝ TRH

Projít si turecký trh v Berlíně je opravdu zážitek. Najdete ho v ulici Maybachufer ve čtvrti Neukölln, které se také přezdívá malý Istanbul kvůli velkému počtu původem tureckých obyvatel. Na Tureckém trhu můžete sehnat spoustu zajímavých věcí včetně oblečení, látek a pestrobarevných koberců. Nám se ale nejvíc líbilo u stánků s jídlem. Mají tu různé exotické ovoce, sýry, olivy, kávu nebo čaje. A také čerstvě připravené speciality. My jsme si nejvíc pochutnaly na plackách se špenátem gözleme.

Five Elephant

Kavárnu Five Elephant v ulici Reichenberger byste neměli vynechat. Kávu vám tu připraví skuteční odborníci a pokud si k ní dáte jejich vyhlášený cheesecake Philadelphia, budete v sedmém nebi. Čerstvě upraženou kávu si můžete také odvézt domů.

bleší trh

Bleší trhy s nepřeberným množstvím pokladů, sběratelských unikátů, starožitností, ale i bezvýznamných cetek, jsou jedním z berlínských fenoménů. Ten nejznámější najdete v centru města v ulici 17.  Juni.

Slovníček na vánoční trhy

 • Glühwein – svařené víno
 • Bratwurst – klobása
 • Weihnachtsmarkt – vánoční trh
 • Weihnachtsbaum – vánoční stromek
 • Eisbahn – kluziště

2 komentáře

 1. Přemýšlela jsem, kam bych mohla na vánoční trhy, tak teď vím, že Berlín nesmím vynechat. 🙂

  • Věra Sychrová Reply

   Ahoj Renčo, děkujeme za komentář 🙂 Máš skvělý blog, i my se určitě u tebe inspirujeme k nějaké cestě nebo výletu 🙂

Write A Comment