Moravský kras je známý především kvůli jeskyním v okolí Blanska. My pro vás máme výborný tip na výlet v nejjižnějším místě této chráněné oblasti. Představíme vám krásnou přírodu v Údolí Říčky hned za Brnem.

Okolí Brna nabízí spoustu míst, kam můžete utéct před městským ruchem a načerpat novou energii. Ať už v největším moravském městě žijete nebo jste tu jen na skok, určitě doporučujeme navštívit pozoruhodnou krajinnou oblast Údolí Říčky.

Jen kousek za Brnem na vás čeká krásná příroda s převážně listnatými lesy, lesostepním porostem a nekonečnými koberci barevných květin. Díky tomu je údolí v okolí potoka Říčka v jižní části Moravského krasu přírodní rezervací.

Moravský Kras

ÚDOLÍ ŘÍČKY

Oblast má své největší kouzlo zkraje jara. Příroda se začíná probouzet, ale na stezkách pro chodce a cyklisty je zatím poměrně klid. Pokud Údolí Říčky navštívíte na vrcholu jara nebo v létě, připravte se na setkání se spoustou dalších milovníků přírody, především na trase, která vede do oblíbeného Mariánského údolí. Výletníci tu jsou pěšky, na kole, koloběžce, bruslích. My jsme se na lesních cestách vyhýbaly dokonce i autům.

Proč tedy lidem stojí za to údolí navštívit? Kromě oblíbených jeskynních systémů tu na poměrně malé ploše 141 hektarů najdou velké množství vzácných rostlin a živočichů. Díky inverznímu prostředí tu rostou jak teplomilné druhy (mahalebka obecná, dub pýřitý, medovník velkokvětý, pryšec vrbolistý), tak chladnomilné (javor klen, měsíčnice vytrvalá).

 • Z vzácných živočichů se tu daří motýlům, jako jsou jasoň dymnivkový nebo silně ohrožený přástevník svízelový.

Milovníky přírody potěší také množství petrklíčů, sasanek, fialek, jaterníků či plicníků, které tvoří v okolí Říčky pestré koberce.

Moravský Kras

Kdy a jak do Údolí Říčky?

Ideální doba pro návštěvu je všední den dopoledne, kdy v oblasti bývá největší klid. V jednom z brněnských dopravních uzlů Stará osada nasednete na autobus 201 či 202 a vystoupíte na zastávce Říčky, rozcestí. Jste hned u asfaltky, po které se dostanete do lesa.

Doporučujeme vybrat si jednu z lesních cest a jít objevovat přírodu, kde vás nebudou rušit auta. Zanedlouho narazíte na potok Říčka, podél kterého vede modře značená turistická cesta. Potkáte několik studánek, mnoho mlýnů a chat, z nichž některé jsou poměrně bizarní a do krajiny opravdu nezapadají.

Podobně úsměvně v krajině působí také obří bobová dráha, která v roce 2016 vyrostla v Mariánském údolí, kam dojdete po modré. Oblast na východním okraji Brna je oblíbenou turistickou, výletnickou i chatařskou destinací. Přesto se zde stále dají najít oázy klidu a výlet sem určitě stojí za to.

Tipy:

 • oblast Údolí Říčky je chráněnou krajinou od roku 1995
 • důvod ochrany jsou především ojedinělá květena, vzácné druhy brouků a hmyzu a unikátní krasové jevy
 • nejrozsáhlejší jeskynní systém v Údolí Říčky je Ochozská jeskyně, která byla objevená v roce 1831
 • v roce 1966 byla zpřístupněná pro veřejnost, ale už v roce 1975 ji kvůli častým záplavám v jeskynních prostorách uzavřeli a později vchod zakryla železná mříž
 • údolí obývali Neandrtálci už v době před 100 000 lety, důkazy jejich osídlení se našly v jeskyni Švédův stůl
 • na výletě se zastavte v některé z výletních restaurací, doporučujeme Muchovu boudu nebo Restauraci pod Hádkem

Mariánské Údolí

2 komentáře

 1. Máš úchvatné fotky ! Sama mám blog o cestování a proto se ráda inspiruji i jinde, tvůj blog je super, určitě v blogování pokračuj. Jsem ráda že přidáváš i příspěvky z cestování po Česku, studuji v Brně, takže se určitě na Údolí Říčky pojedu podívat, vypadá to skvěle 🙂

  • Věra Sychrová Reply

   Ahoj, děkujeme! Jsme rády, že jsi u nás našla inspiraci na výlet. Příroda v okolí Brna (a celý Moravský kras) patří k našim nejoblíbenějším místům. 🙂

Write A Comment