Plánujete cestu na Tenerife a chcete největší Kanárský ostrov zažít jinak než turisté? Navštivte některou z místních akcí či slavností. Obyvatelé Tenerife vás mezi sebe rádi přijmou.

Kanářané jsou srdeční lidé, kteří jsou pyšní na svůj původ a tradici a každoročně si je připomínají při slavnostech a svátcích. Některé jsou staré jen několik desítek let, vznik jiných sahá až do doby prapůvodních obyvatel Tenerife Guančů, kteří na ostrově žili před kolonizací.

TRADICE NA TENERIFE

Nejvíc slavností bývá tradičně v létě a na podzim. Pobavit se ale můžete i mimo sezonu. Inspirovat vás může náš kalendář.

JARO

  • Carnaval de Santa Cruz (Karneval v Santa Cruz de Tenerife) – únor/březen

carnaval Tenerife

Stovky tisíc návštěvníků na přelomu zimy a jara přijedou na Tenerife oslavit druhý největší karneval světa. Slavnost v hlavním městě ostrova Santa Cruz de Tenerife je podobně velkolepá, rytmická a barevná jako její slavnější předobraz v brazilském Riu. Tenerifský karneval je nejslavnější událost na Kanárských ostrovech a trvá nonstop několik dní. Lidé tančí, zpívají, baví se a obdivují účastníky průvodů v šatech ušitých speciálně pro tuto příležitost.

Důležitou součástí oslav je volba královny. Nejkrásnější kanárské dívky si obléknou desítky kilogramů těžké kostýmy a nechají se obdivovat při velkolepém průvodu. Závěrečnou částí oslav je takzvaný pohřeb sardinky, při kterém se bujaré veselí změní v truchlení a pláč. Lidé se obléknou do smutečních oděvů a utvoří hysterický a plačící dav, který doprovodí symbol karnevalu papírovou sardinku na místo jejího pohřbu. Spálením sardinky oficiální program karnevalu končí.

LÉTO

  • Los Hachitos (malé pochodně) – 23. června

Původní obyvatelé Tenerife Guančové kdysi oslavovali letní slunovrat pomocí zapalování ohňů. Dnes si tento rituál připomínají na západě ostrova o svatojánské noci v průvodu, který vede z městečka San Marcos do El Amparo přes Icod de los Vinos. Lidé nesou třímetrové pochodně z kanárské borovice a látek namočených v petroleji. Zároveň z nich tvoří světelné obrazce a poté je házejí z kopce dolů, aby připomněly lávový proud.

  • Baño de las cabras (koupání koz) – 24. června

Tenerife kozy

Svátek nazvaný koupání koz se vztahuje k tradici původních obyvatel Guančů, kteří o Svatojánské noci o letním slunovratu koupali a myli dobytek a připravovali ho na páření. Dnes tuto tradici lidé dodržují časně ráno ve městě Puerto de la Cruz. Koupou při tom asi 2000 koz a 20 koní.

  • Fiestas de Candelaria (svátky v Candelarii) – 14.-15. srpna

Candelaria Tenerife

V polovině srpna slaví na Tenerife svátek patronky Kanárských ostrovů Panny Marie Candelárské. Ve městě Candelaria na východě ostrova si místní obyvatelé a tisícovky křesťanských poutníků připomínají historickou událost, podle které měla soška Panny Marie připlout po moři k původním obyvatelům Tenerife Guančům.

  • Los Corazones de Tejina (srdce Tejiny) – konec srpna

Jednu z nejbarevnějších a nejzajímavějších tradic na ostrově dodržují na konci srpna obyvatelé oblasti Tejina. Ze dřeva, květin, ovoce a zvláštních druhů těstovin vyrábějí obrovské stožáry se zavěšeným srdcem, které nesou v průvodu do kostela. Zvláštní výtvory mohou vážit až 800 kilogramů a měřit 12 metrů. Obyvatelé je zdobí místním ovocem jako jsou jablka nebo banány. Oslavují tak svátek svatého Bartoloměje.

  • Cestos y Bollos de Santa Bárbara (koše a moučníky svaté Bárbary) – poslední srpnová neděle

Tenerife Bárbara

Poslední neděli v srpnu lidé v oblasti Icod de los Vinos děkují svaté Bárbaře za dobrou úrodu. Muži do vyzdobených kárek naskládají ovoce a v procesí jej odnášejí na tříkilometrovou cestu. Nedaleko kostela úrodu převezmou ženy, které ji v koších na svých hlavách, společně s malými cukrovými figurkami, odnášejí do kostela. Tam ovoce a cukroví slouží jako poděkování svaté Bárbaře.

PODZIM

  • El baile del Diablo y la Diabla (tanec ďábla a ďáblice) – polovina září

V polovině září dodržují v oblasti Las Angustias rituál vyhánění ďábla a ďáblice. Dříve byla tradice častá v červnu v období Corpus Christi a představovala boj pekla proti archandělovi Michaelovi. Ďáblové a ďáblice opouštěli město doprovázení obry a trpaslíky, zatímco lidé tančili tradiční tanec Tajaraste. Tento zvyk byl na čas zakázán. Nyní pokračuje v září na počest Panny Marie. Lidé se při svátku baví, tančí a zpívají a symbolicky vyhánějí z města zlo. Ďábel i ďáblice mají obrovské děsivé masky a precizní kostýmy.

  • Recogida de la almendra (sklizeň mandlí) – poslední zářijová neděle

Vždy na poslední zářijovou neděli připadá tradiční zemědělský svátek ve vesnici Vilaflor na jihu ostrova. Nejvýše položená obec Tenerife se proslavila nejenom minerálním pramenem Fuente Alta, ale také rozlehlými mandloňovými sady. Na podzim, když plody dozrávají, se místní obyvatelé vydávají na pětikilometrovou pouť, při které sbírají mandle a oslavují dobrou úrodu.

  • Las Tablas de San Andrés (jízda na deskách na svatého Ondřeje) – 28.-29. listopadu

Každoročně na konci listopadu oslavují ve městě Icod de los Vinos na severozápadě ostrova novou úrodu bláznivou jízdou ulicemi na dřevěných deskách. Celé město se sejde, pije nové víno, jí pečené kaštany, hoduje a raduje se z dobré podzimní sklizně. Svátek připadající na den apoštola Ondřeje je nejslavnější událost roku ve městě. Především mladíci, ale i starší muži a dívky sjíždějí na dřevěných prknech v celkem deseti ulicích. Nejslavnější dráha je ale v ulici Calle el Plano, která má největší sklon a závodníci tady mohou nabrat rychlost až 80 kilometrů v hodině.

ZIMA

  • Romería de San Sebastián (putování svatého Sebastiána) – 20. ledna

Tenerife Sebastian

Stovky jezdců na koních putují vždy 20. ledna na pláž La Enramada u města Adeje, aby tady uctili patrona farmářů svatého Sebastiána. Všichni jako na povel vjedou do moře, kde koupou a očišťují koně na počest svého patrona.

KALENDÁŘ AKCÍ NA TENERIFE

Write A Comment