Chystáte se na Kanárský ostrov Tenerife a chcete zažít něco výjimečného a nejenom se válet u moře? Naplánujte si výstup na sopku Pico del Teide a prozkoumejte tajemný národní park, který ji obklopuje.

Kromě plavek si na Tenerife rozhodně přibalte i zimní bundu. Ne, nezbláznily jsme se. Zatímco na jižním pobřeží je slunečno a teploty kolem 25 stupňů, ve středu ostrova není výjimkou, když klesnou k bodu mrazu a mlha je hustá a neprostupná. Na vrcholu sopky pak budete rádi i za rukavice.

třetí nejvyšší SOPKA světa

Dominanta Tenerife Pico del Teide je první věc, které si všimnete už při příletu a zároveň ji budete pozorovat ze všech cípů ostrova. Je symbolickým dělítkem mezi severem a jihem ostrova a tyčí se do výšky 3718 metrů nad mořem. Zároveň je nejvyšší horou celého španělského území.

Teide je třetí nejvyšší sopkou světa. Od úpatí na dně oceánu měří 7 000 metrů.

Ze všech míst se zdá být obrovská a nedostupná. Vyšplhat se na ni je docela fuška, ale o to větší zážitek to je pro ty, kteří to zvládnou. Pro začátek rozhodně radíme teplé prodyšné oblečení a hlavně jenom malý batoh se základními věcmi. My jsme na vrchol musely táhnout naše padesátilitrové krosny a málem jsme vypustily duši.

kudy K teide

Sopku Pico del Teide obklopuje národní park Teide, který leží ve středu ostrova na 189 kilometrech čtverečních a ročně ho navštíví až 4 miliony lidí. Samozřejmě především kvůli sopkám Teide a Pico Viejo, ale míst k objevování je tu mnohem víc. Příroda je tu o tolik jiná než na jižním pobřeží, kde téměř vždy svítí slunce. Stačí popojet několik desítek kilometrů a krajina se vám změní před očima.

Slunce se schová do mraků až nakonec zmizí v husté a chladné mlze. Teplota klesá a začínají se objevovat první ostrůvky sněhu. Pak začnou borové  lesy postupně ubývat a objeví se před vámi kamenitá krajina. To je znamení, že už se blížíte do výšky dvou tisíc metrů, odkud vyrazíte k vrcholu sopky.

PĚŠKY nebo lanovkou?

K pokoření Teide si můžete vybrat dva způsoby. Ti, kteří jsou líní nebo méně fyzicky zdatní, překonají výškový rozdíl 1 200 metrů lanovkou, která je za 8 minut vyveze pod vrchol. Anebo se můžete spolehnout pouze na vlastní nohy a cestu absolvovat pěšky za několik hodin, což rozhodně doporučujeme.

Pokud budete mít štěstí a na cestu vám bude svítit slunce, čeká vás nádherná krajina a výhledy, ze kterých se vám bude tajit dech. Dobrý výchozí bod pro váš výšlap je nedaleko nástupního místa na lanovku přímo u silnice TF-21 ve výšce 2349 metrů. Tam  je zároveň parkoviště a začíná turistická trasa nazvaná Montaña Blanca. Přijet sem můžete i autobusem.

Máte pocit, jako byste se najednou objevili na jiné planetě. Při výstupu na sopku projdete měsíční krajinou s drobnými kamínky a za chvíli se procházíte po rudém povrchu jako na Marsu. Celkem zajímavé jsou obří černé lávové balvany, taková  „dinosauří vejce“, která leží v krajině jako by je tam někdo jen tak pohodil.   Mezi svahy sopky se táhne lávový splaz, který tvoří pevnou krustu stále aktivního vulkánu.

Původní obyvatelé Tenerife Guančové věřili, že je v Teide vstup do pekel.

Krajina ale rozhodně není mrtvá. Na jaře tu kvetou například známé hadince. Endemity, které jsou kvůli výšce tří metrů a výrazným červeným květům nepřehlédnutelné. A potkáte tu i spoustu živočichů. V nižších polohách se vyhřívají ještěrky a ve výšce tří kilometrů nad mořem narazíte na zvědavé ptáky lindušky, kteří po vás zřejmě budou žebrat nějaký ten drobek.

Místo je také oblíbenou lokalitou pro filmaře. Ve vyprahlé kamenité krajině se natáčelo například:

Zhruba až do poloviny trasy je výstup na Pico del Teide fyzicky nenáročný. Skutečná výzva začíná v momentě, kdy se před vámi doslova vztyčí obrovský kamenitý hřeben protkaný cestičkami, na nichž se lidé hemží jako mravenci. Seberete všechny síly a překonáte ho. Chvilku si myslíte, že máte nejhorší za sebou. Nahoře ale před vámi vyroste další vrchol, mnohem vyšší a strmější než ten, který jste právě zdolali. A pak znovu a znovu. Nohy vám začnou podkluzovat a batoh těžknout. Dýchat se vám v nadmořské výšce tří kilometrů bude také o něco hůř. Ale při pohledu dolů si řeknete, že to nemůžete vzdát.

UBYTOVÁNÍ, KDE SE DOMLUVÍTE ČESKY

Ve výšce 3260 metrů najdete důležitý záchytný bod, turistickou chatu Refugio de Altavista, kde doporučujeme se ubytovat. Jednou z recepčních je totiž milá Češka, která nám prozradila, že po Francouzích a Němcích jsou nejčastější návštěvníci chaty Češi.

Od chaty vystoupáte k základně La Rambleta, která je zároveň nástupní a výstupní stanicí pro turistickou lanovku ve výšce 3555 metrů. Jsou tu záchody, internet a nejvýše položený veřejný telefon na španělském území. Občerstvení tu ale nehledejte!

Refugio je krásné místo pro přenocování a pozorování noční oblohy. Kvůli minimálnímu světelnému znečištění vidíte miliardy hvězd.

POVOLENÍ K VÝSTUPU NA TEIDE

Počet lidí, kteří denně mohou na vrchol Teide, je omezený kvůli bezpečnosti, ale samozřejmě také, aby turisté sopku příliš neponičili. Proto budete potřebovat povolení, které si musíte v předstihu vyřídit a vytisknout. K dispozici je zdarma zde.

Projdete kontrolou, jste těsně pod vrcholem a ke zdolání sopky vám zbývá několik desítek schodů. Vzduch je tu řídký a připadáte si téměř jako v pekle. Z vulkánu nepřetržitě stoupá bílý a žlutý dým, všude kolem je cítit zápach síry. Podlamují se vám kolena a točí hlava. Ale na ten pocit, když zdoláte poslední metr, nikdy nezapomenete.

Náhle je veškeré utrpení pryč a přichází jenom krásný pocit úlevy a štěstí. A také údivu nad krásou okolní krajiny. Stojíte vysoko nad mraky a pod sebou máte celý ostrov jako na dlani. Hory pod vámi se ponořují do rychle plujících bílých mraků jako do šlehačky. Všude kolem je naprosté ticho a klid. Slunce ozařuje celé okolí a vy máte rozhled do dálky stovek kilometrů. Zřetelně vidíte sousední ostrovy La Gomera, Gran Canaria a La Palma.

Pokud budete mít ještě sílu, druhý den můžete, společně s ostatními návštěvníky chaty Refugio, znovu absolvovat cestu na vrchol, tentokrát ještě před rozedněním. Velkým lákadlem pro turisty je totiž magický východ Slunce, který sledují přímo z vrcholu sopky. Pozorovat, jak se obrovský červený kotouč rychle vynoří na obzoru a ozařuje celý ostrov, pro vás bude jeden z nekrásnějších zážitků v životě.

TIPY:

  • Na cestu potřebujete dobré turistické boty a hřejivé a prodyšné oblečení.
  • Přibalte si dostatek pití a jídla, při výstupu na vrchol si nic nekoupíte, v Refugiu si ale můžete uvařit nebo ohřát jídlo.
  • V Refugiu dostanete ložní prádlo, takže ani nemusíte tahat spacák.
  • Pokud jste zvyklí na trekové hole, určitě se vám budou hodit.
  • Až budete po sestupu opouštět oblast Teide, zastavte se na některé z mnoha vyhlídek.
  • Oblíbená je například vyhlídka Piedra la Rosa u kamenného útvaru připomínajícího růži. My jsme v její blízkosti objevily vzácnou endemickou modře zbarvenou pěnkavu kanárskou.

Write A Comment