Jihočeské město Tábor určitě znáte z hodin dějepisu díky bouřlivé husitské historii. Představíme vám místa, která se s husity nepojí a přesto vás dokáží ohromit.

Většina turistů si v Táboře odškrtne návštěvu nejznámějších památek a zase odjede. Škoda. Tábor je mnohem víc než husité, podzemí a hrad Kotnov. Nás město okouzlilo především bludištěm uliček v širším centru s krásnými historickými domy a také kavárnami. A stále tu máme co objevovat.

Vyhlídková věž Děkanského kostela na Žižkově náměstí

Prohlídku Tábora doporučujeme začít na centrálním náměstí. Samozřejmě nemůže být nazvané jinak než po největším husitském bojovníkovi Janu Žižkovi, který vedl tábority ve vítězných výpravách. Žižkově náměstí vévodí věž Děkanského kostela, která je zároveň 75 metrů vysokou rozhlednou. Vede na ni 200 schodů a určitě doporučujeme po nich vystoupat. Na cestě potkáte starý kostelní zvon Václav z roku 1633, který váží 2,5 tuny. Je tak obrovský, že ho budete muset podlézt.

Vyhlídka na celé město a jeho blízké okolí je opravdu skvostná. Nás na věži zastihla velká vichřice následovaná bouří a byl to opravdu zážitek. Vstupné se platí nahoře a je 50 korun, pro děti poloviční. Ve věži kromě vyhlídky najdete také prodejní výstavu bankovek, mincí, pohledů a známek.

Uličky s měšťanskými domy na Starém městě

Celé historické centrum Tábora je památkově chráněné. Do rezervace spadá i labyrint uliček původně středověkých domů. Tato část města je naše nejoblíbenější. Turisté sem příliš nechodí a potkáte tu především místní. Je to jako město ve městě. Měšťanské domy sice najdete i na Žižkově náměstí, ale ty v bočních uličkách mají své kouzlo. Vysoké několikapatrové domy s barvenými fasádami, freskami, sgrafity a zdobenými štíty. Připadáte si tu jako byste se vrátili několik století zpátky, do období gotiky či renesance. Typické jsou i pomalované popelnice v ulicích. Motivy jsou různé, Krtečkem počínaje a květinami konče.

V této části města byly měšťanské středověké domky původně dřevěné. Většinu z nich zničily velké požáry v letech 1532 a 1559. Tehdy začala obnova domků a Tábor se definitivně změnil v kamenné město. Majitelé si svých domů cení a stále je opravují a udržují.

Kavárny

V úzkých uličkách najdete kromě obývaných domů také malé místní obchody a především útulné kavárny, které nám učarovaly. Sednout si mezi domky, dát si kávu a číst knihu má své kouzlo. Vyzkoušejte například kavárnu UMAUMA.

Moc se nám líbilo také v čokolatérii Budík v Kotnovské ulici, kde dělají luxusní čokoládu a zákusky. Všude na stěnách jsou budíky, které podniku věnovali hosté. Pokud už budete mít do Tábora cestu, určitě se tu zastavte na nejlahodnější čokoládu ve městě. 

Nejlepší kavárna, kterou jsme v Táboře navštívily, je ve Farského ulici a jmenuje se Kávová zastávka. Kavárna je velmi útulná. I přesto, že je nedaleko rušné silnice. Káva je tu kvalitní, čerstvě pražená, a obsluha výborná. Tady se vám bude líbit.

Jordán

Až budete mít kaváren a historického centra dost, zajděte se podívat na Jordán. Historicky první vodní nádrž ve střední Evropě vznikla v roce 1492 a nyní má plochu zhruba 50 hektarů. Slouží jako rybářský revír, vodní zdroj, ale především jako místo odpočinku a relaxace místních. Pokud budete mít chuť na pěknou procházku kolem vody, Jordán vás určitě nezklame.

Na břehu se nezapomeňte zastavit na skále Rytíř. Podle legendy tady pádem do vody zahynul rytíř i jeho kůň. V noci při úplňku nebo při bouřce je prý možné slyšet zvuky kopyt a řehtání koně nebo dokonce vidět samotného rytíře. Dnes z tohoto místa skáčou odvážní plavci do vody. Hloubka vody je tu kolem 12 metrů.

Granátová skála

Pokud máte rádi přírodní zajímavosti, sejděte si schody na pravém břehu Lužnice nedaleko hradu Kotnov. Narazíte na unikátní granátovou skálu, kde dosud můžete najít rudé granáty. Malé i ty o velikosti lískového ořechu. V minulosti byla velká část skály odtěžená a použitá k výstavbě okolních domů a cest. Pozorné oko ale dosud ve skále granáty objeví.

  • Husitský odkaz

Husitské památky zmiňovat nebudeme, můžete se o nich dočíst v mnoha průvodcích. Zajímavé ale je, že i v moderním Táboře najdete odkazy na husitské období. Legendární je například hotel Palcát na třídě 9. května. Hotel je svou architekturou tvaru krabice poměrně nenápadný, ale splést si ho nemůžete. Přímo před ním totiž trčí obrovská socha palcátu, oblíbené zbraně Jana Žižky, podle které hotel dostal své jméno. Poněkud bizarní je také název Žižkovy lázně.

Tábor

  • radikální husité založili město v roce 1420
  • jmenuje se podle biblické hory u Nazaretu v Izraeli
  • druhé největší město v Jihočeském kraji
  • bližší informace o městě najdete na https://www.visittabor.eu/

1 Comment

Write A Comment