Ulehnout ke spánku na čerstvém vzduchu, poslouchat zvuky lesa a ráno vstát s východem slunce a vydat se za dobrodružstvím. Představa wild campingu je sice romantická, ale vždy musíte vědět, která pravidla při spaní v přírodě dodržovat a čemu se vyhnout, abyste ho přežili bez újmy.

Vždy je velmi důležité si zjistit, zda je přenocování v dané oblasti povolené a za jakých podmínek. Před cestou proto věnujte trochu času průzkumu dané lokality na internetu. Vyhnete se tak nepříjemnostem.

Obecně lze říct, že pokud chcete nocovat pod širákem, v menším stanu či hamace a nejste na soukromém pozemku nebo v chráněné oblasti, je jednodenní přespání v přírodě tolerované a nemusíte se obávat, že vám někdo o půlnoci bude třást přístřeškem. Ve vlastním zájmu se v přírodě chovejte slušně a zbytečně na sebe neupozorňujte hlukem a už vůbec ne rozděláváním ohně.

CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ

Pokud plánujete výlet do některé z chráněných oblastí, připravte se na přísnější pravidla pro spaní v přírodě. V České republice je přespání v chráněných oblastech (národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace) upravené Zákonem o ochraně přírody a krajiny, podle kterého je:

v chráněném území mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí zakázáno tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody.

Postavit si stan s pevnou podlážkou a rozdělávat oheň je tedy přísně zakázané. Každá z chráněných oblastí si ale sama určí, zda pro přespání pod širákem nějaké místo vyhradí.

soutěž

Příkladem dvou přístupů jsou národní parky Podyjí a Šumava. Striktní návštěvní řád Podyjí říká, že volné táboření, nocování ve volné krajině (bivakování, stanování) a rozdělávání ohňů jsou hrubým zásahem do přírodního prostředí národního parku a nejsou proto povoleny.

Na území Podyjí tedy žádným způsobem přespat nesmíte. Národní park Šumava naopak spaní nadivoko povoluje. Celoročně můžete legálně přespat pod širákem i ve stanu na vyhrazených místech, takzvaných nouzových nocovištích. Samozřejmě i tady je zakázané rozdělávat oheň a zanechávat odpad.  Vše, co jste do přírody přinesli, si zase musíte odnést s sebou. Už podle označení je jasné, že místo není určené pro kempování spojené například s používáním vařičů, ale pouze pro přespání v nouzi.

 • Stylová nocoviště najdete ve slovenském národním parku Velká Fatra. Při několikadenním přechodu hor můžete spát v salaších či kolibách, případně v místech vyhrazených pro nouzové bivakování.

Pokud se rozhodnete v chráněném území přespat mimo vyhrazená místa, hrozí vám vysoká pokuta. Velká část ochranářů je sice k přenocování pod širákem tolerantní v případě, že nerozděláváte oheň a nezanecháte nepořádek, ale spoléhat na to nelze. Na druhou stranu, jestli si pod stromem ustele divoké prase nebo vy, vyjde to nastejno.

Přísná pravidla platí pro maloplošná zvláště chráněná území jako jsou národní přírodní rezervace a památky, kde je zakázaný vstup mimo značené cesty. Tady v žádném případě nedoporučujeme přespat. Pokud si nejste jistí, zda můžete v dané oblasti nocovat, neriskujte a raději si najděte místo mimo chráněné území.

SOUKROMÉ POZEMKY

Pokud se vám nepodaří sehnat nocleh v přírodě, je možné přespat na soukromých pozemcích jako jsou zahrady, sady, pole či soukromé lesy. Samozřejmě potřebujete svolení majitelů. Pokud budete mít štěstí, kromě přespání vám nabídnou sprchu i večeři. Když se nezeptáte, riskujete, že vás majitel pozemku vyhodí a v horším případě zavolá policii.

Na východě Evropy jsou problémem zdivočelí nebo pastevečtí psi. Například v Rumunsku je dobré vyhnout se stádům ovcí, pokud nevidíte baču a nosit při sobě třeba turistické hole. Spací místo vybírejte daleko od salaší. S hlídacími psy jsme měli problémy i v Itálii. V Toskánsku má většina usedlostí nějakého hlídače a je to na infarkt, když na vás zpoza plotu vyskočí s řevem cane corso.

 • Camp in my garden je web podobný Couchsurfingu. Na mapce si najdete místo, kde chcete přespat a kontaktujete hostitele. Funguje většinou za drobný poplatek. Služba je velmi rozšířená ve Velké Británii, Nizozemí a Německu.

jídlo v přírodě

Nedovedete si ráno představit bez voňavé kávy a dobré snídaně ani při spaní nadivoko? Není problém! Pokud budete dodržovat pravidla, snídani si vychutnáte i když jste v lese nebo na pobřeží. Není totiž nic lepšího než začít nový den vlastnoručně připravenou výbornou snídaní třeba na pláži, kterou máte jenom pro sebe.

Nejraději snídáme kávu a ovesnou kaši s ovocem, například lesními plody. Na přípravu používáme jednoduchý vařič s malou kartuší. V lese si vždy najdeme plochý kámen, skálu nebo udusanou hlínu, na kterou vařič postavíme. Kvůli bezpečnosti nikdy nesmí být na suchém listí, jehličí a v těsné blízkosti stromů.

Pokud budete mít štěstí, podaří se vám najít borůvky, jahody nebo další lesní plody, které doplní váš jídelníček. Jednoduchý recept na čaj. Nasbírejte listy maliníku, jahodníku a bylinek, které znáte (kontryhel, heřmánek, řebříček…) nebo i mladé výhonky na větvičkách smrku. Bylinky hoďte do vody, kterou přivedete k varu a po krátkém převaření nádobu s čajem odstavíte na kraj ohniště (nebo zmírníte plamen vařiče). Teplota vody se udrží pod bodem varu a nezničíte vitamín C. Sladit můžete lesním ovocem.

Pokud cestujeme nalehko a nevíme jistě, že po cestě bude obchod, bereme si s sebou instantní nápoj NUTBERG složený pouze z přírodních surovin. Směs stačí nasypat do láhve, zalít vodou, pořádně protřepat a máte jídlo hotové. Nápoj si samozřejmě můžete dochutit lesním ovocem, mlékem, čokoládou, čímkoliv. Nutberg je velmi sytý a nemáte po něm půl dne hlad. Doporučujeme!

I na pláži můžete velmi dobře posnídat. Pokud nemáte vařič, nevadí. Ideální pro vaření je kamenitá pláž. Najděte si několik kamenů či balvanů, ze kterých připravíte ohniště. Sbíráme většinou dřevo vyplavené mořem a vysušené sluncem. Pokud plánujete snídani na pláži, dřevo si nachystejte už večer a zakryjte ho ať nenavlhne. Před odchodem oheň pořádně uhaste a ukliďte okolí. Není nic horšího, než zakopávat na každém kroku o odpadky, které tu zanechali lidé.

Spací místo snů

Vybrali jste si spací místo snů? Prohlédněte si pozorně jeho okolí. Obří mraveniště nebo zvířecí dálnice vám může spánek dost znepříjemnit. V noci i kroky srnečka můžou znít jako dupot dinosaura. A přiznejme si, že za tmy v lese se každý aspoň trochu bojí.. Náš kamarád, když kdysi začínal se spaním nadivoko, stavěl speciální past na nezvané hosty. Kolem spacího místa natáhl provázek s plechovkami, které fungovaly jako poplašný systém. Jednoho večera začal foukat silný vítr a alarm se spustil. Krve by se v něm nedořezal, jak se lekl. Naštěstí byl strach úplně zbytečný.

V horách na Korsice jsme spali na malém ostrůvku v korytě řeky Asco. Žádní komáři, úžasné nebe plné hvězd, skřehotání rosniček a šumící řeka. Prostě luxusní ubytování! Pokud spíte blízko řek nebo jako my v jejím korytu, dejte si pozor na bouřku nebo přívalový déšť. V horách nikdy nevíte, jaké počasí vás překvapí a z romantického večera se může stát noční můra.

spaní v přírodě

Pokud nechcete půl dne sušit spacák navlhlý od rosy, stačí se utábořit pod větvemi stromů nebo si nad sebe natáhnout pláštěnku. U řek a dalších vodních ploch bývá vlhko a zima. Když si ale ustelete na vyvýšeném místě, můžete spát i v těsné blízkosti vody. Tak jsme například stanovali minulé léto v Polsku u řeky Visly. Stačil jen malý kopeček nad řekou, se stromem jako bonus a neměli jsme s rosou ani zimou problémy.

TÁBOŘENÍ, STANOVÁNÍ, BIVAKOVÁNÍ

Při hledání informací o tom, kde legálně přespat, určitě narazíte na termíny táboření, stanování a bivakování, které je potřeba odlišovat. Při táboření můžete kromě stanování také rozdělat oheň. Bivakování je pouhé přespání pod širákem ve spacáku, maximálně s celtou, která vás chrání před deštěm, větrem a zimou. Nejšetrnější k přírodě je pochopitelně bivakování. Stan má podlážku a zanechává v přírodě větší škodu.

SPANÍ v přírodě

 • pokud chcete stanovat, pořiďte si stan v přírodních nekřiklavých barvách
 • v lese nikdy nerozdělávejte otevřený oheň
 • přespání v chráněných ptačích oblastech se vyhněte
 • vždy si dávejte pozor na osobní věci, doklady mějte u sebe bezpečně uložené ve spacáku
 • místo na spaní vždy začněte hledat dřív, než se začne stmívat
 • pokud máte čas, najděte si náhradní místo na spaní, kam se v krizi můžete přesunout

WILD CAMPING TIPS

Při hledání vhodného místa na přespání v přírodě doporučujeme web Wild Camping Tips. Najdete na něm přehled míst z celého světa, kde lze bez problémů přespat nadivoko. Pokud máte vlastní tipy, neváhejte je do mapy přidat.

 

GALERIE: 7 nejlepších míst pro Wild camping

2 komentáře

 1. Ta příroda! =) Hned bych někam vyjela. Už jsem dlouho nestanovala. =)

  Btw. Pěkný fotky. 😉

  • Věra Sychrová Reply

   Ahoj, díky! 🙂 Úplně chápeme. Za pár dní vyrážíme do přírody na sever Polska a už se nemůžeme dočkat 🙂

Write A Comment