Sardinie je barevný a divoký ostrov se srdečnými obyvateli, kteří si potrpí na tradice, svátky a slavnosti. Tu největší La Sartiglia pořádají v únoru. Ulice města Oristano na západním pobřeží ostrova se změní v závodní dráhu, žokejové ze všech měst Sardinie se obléknou do historických kostýmů a pozornost všech se soustředí na jedinou věc, zisk stříbrné hvězdy. 

Za víření bubnů a povzbuzování diváků se maskovaný jezdec na koni vyřítí ze zatáčky a v plné rychlosti míří k cínové hvězdě, zavěšené nad ulicí, která se na jeden den proměnila v závodní kolbiště. Hvězdu sebere kordem a dav vypukne v bouřlivý jásot.

Závod nazvaný La Sartiglia je nejprestiženější událost roku na Sardinii. “Sjede se příbuzenstvo všech závodníků, připravují jídlo, hodují, oslavují a hlavně fandí,” vysvětluje nám Enrico, u kterého jsme strávily dva dny přes CouchSurfing. Zároveň byl naším průvodcem po městě i okolí.

  • Pokud chcete ostrov poznat opravdu důkladně, domluvte se s někým místním.

Vstupenky na hlavní tribunu přímo v cíli závodu La Sartiglia za 40 euro jsou dlouho dopředu vyprodané. Město díky slavnosti každoročně navštíví šedesát tisíc lidí. S několikatýdenním předstihem jsme si proto zažádaly o novinářskou akreditaci.

Díky novinářskému průkazu a poplatku 20 euro jsme se dostaly do těsné blízkosti dráhy. Novináři mají ta nejlepší místa, v koridoru mezi závodní dráhou a diváckými tribunami. Jako nové tváře mezi ostřílenými místními novináři jsme trochu budily pozdvižení. Nechtěli uvěřit, že jsme na akci přijeli až z České republiky.

  • Existuje spoustu lokálních slavností a akcí, které u nás nejsou vůbec známé.

Pro jezdce, stejně jako pro koně, je událost velké vzrušení. Když projíždějí dráhou, aby se fanouškům představili při úvodní promenádě, někteří žokejové mají velký problém koně udržet. Písečná sprcha pro novináře není výjimka. Většina z nich to ale bere spíš jako poctu a zároveň všem jezdcům fandí.

Desítky tisíc lidí fandí, křičí, zpívají a skandují a čekají, až fanfáry oznámí, že pod hvězdu se blíží závodník. Neodmyslitelnou součástí celého klání jsou trubači a bubeníci, kteří dávají davu znamení, že se jezdec chystá vjet na dráhu. Pokud jezdec ukořistí hvězdu, fotografové přeskakují a přelézají zábrany a míří k závodníkovi na dráhu pro nejlepší záběr vítěze.

V roce 2016 se účastnilo 126 žokejů. Každá ze stájí má určitou barvu, podle které fanoušci poznají svého favorita. Koně mají do hřívy a žíní zapletené barevné stužky a spony ve tvaru květin. Jejich menší napodobeniny nosí příznivci stáje hrdě připnuté na klopě. Sebrat při závodě stužku, která koni spadne, je pro fanoušky největší kořist a mnozí z nich pro ně skáčou do dráhy bezprostředně poté, co je kůň mine.

  • NEBOJTE SE OslovIt účastníky slavnosti. DOZVÍTE SE ZAJÍMAVÉ VĚCI.

O zisk prestižní hvězdy se snaží mladí i staří žokejové. “Závod jezdím od třinácti let, ale zatím se mi ji ani jednou nepovedlo sebrat. Kvůli malým škvírám na oči a velké rychlosti koně je to složité,” pokyvuje hlavou pětapadesátiletý Mario Manca.

Sebrat hvězdu je velká prestiž a znamení toho, že žokej je skutečný mistr. Vítězové projíždějí mezi diváky a chlubí se úlovkem. Od starosty města Guida Tendase získávají také medaili. V roce 2016 na tuto poctu dosáhlo devatenáct jezdců.

ZÁVOD LA SARTIGLIA

  • má kořeny ve středověku, místní ho pořádají vždy v únoru od roku 1465
  • předchází mu slavnostní obřad, při kterém manželky, dcery a matky oblékají závodníka do tradičního kostýmu a masky
  • zahajuje ho tajemná postava Su Componidori. Poté, co mu obřadně obléknou historický kostým, nasadí bílou masku a nasedne na koně, stává se z něj polobůh, který podle tradice sestoupil na zem, aby přinesl lidem štěstí a odehnal zlé duchy. Jako první vjíždí na dráhu a žezlem z fialek symbolizujícím jaro žehná závodníkům, davu i městu. Pak zahájí závod, když se jako první pokusí nabodnout hvězdu na kord.
  • Slovo Sartiglia pochází z latinského názvu Sorticola, který v překladu znamená kroužek. Vztahuje se k hvězdě s otvorem uprostřed, která visí na závodní dráze nad hlavou jezdce.
  • Více o programu zjistíte na oficiálním webu slavnosti.

La Sartiglia je nejenom slavnost vítání jara, ale také velká gastronomická oslava. Nezapomeňte ochutnat například koblihy zippole namotané do spirály, jejichž sladká vůně provoní ulice města.


ORISTANO

Dobře se ale najíte i mimo karneval. Oristanská kuchyně je založena především na mořských plodech a rybách. Oblíbené jsou například pokrmy z ryby cípal, sušený kaviár bottarga a měkkýši. Místní jsou také pyšní na unikátní víno vernaccia.

Po dobrém jídle můžete zamířit za hranice města. Pláže jsou v provincii Oristano dlouhé a písčité se spoustou drobných pestrobarevných mušlí. Díky tomu, že jejich krásu ještě nestačili objevit turisté, jsou zároveň velmi klidné a není výjimkou mít celou pláž jen pro sebe. Moře je navíc i mimo sezonu teplé a v azurově čisté vodě se tak dá koupat i v únoru.

Příznivce divoké přírody potěší laguny a mokřady, které se v provincii Oristano rozkládají na šesti tisících hektarech. V nedotčené přírodě žijí desítky druhů ptáků včetně plameňáků, ohrožené volavky červené nebo slípky modré. Mokřady v regionu patří k nejlépe zachovaným v Evropě.

Oristano

 

GALERIE:

Write A Comment