Máte rádi strašidelná místa a nevysvětlitelné jevy, ale v Česku už nemáte co objevovat? Vydejte se na polský hrad Krzyztopor. Každému z majitelů přinesl jen neštěstí a v jeho podzemí dosud nevysvětlitelně mizejí lidé.

Při jízdě po extrémně rovinaté krajině jihovýchodního Polska by vás nenapadlo, že za zatáčkou se objeví obrovský hrad. V maličké obci Ujazd působí pevnost Krzyztopor téměř jako zjevení.

Legenda tvrdí, že majitel Krzysztof Ossoliński nevybral místo v malé vesnici náhodně. Hrad má totiž stát na místě, kde je vstup do jiné časové dimenze. Příběhy vyprávějí o mnoha zmizelých lidech a jejich duších, které se stále objevují na hradbách. Místo už navštívilo spoustu dobrodruhů a záhadologů a ti se shodují, že na místě cítí negativní energii.

bizarní nedobytná pevnost

Hrabě Krzysztof Ossoliński z bohatého rodu, který založil vojvodství Sandoměř, nechal Krzyztopor postavit v 17. století. Chtěl zastínit všechny ostatní hrady, sídla a paláce, což se mu skutečně podařilo. Hrad je dosud jeden z největších a nejpodivnějších v Polsku. Stavba, která je kombinací paláce a pevnosti, má složitý systém tlustých kamenných zdí, které byly v podstatě nedobytné. Ten, kdo byl venku se nemohl dostat dovnitř a naopak.

Krzyztopor je zároveň velká architektonická záhada. Je totiž vystavěný jako kalendář:

 • čtyři věže jako roční období, dvanáct tanečních sálů jako měsíců, dvaapadesát pokojů jako týdnů a 365 oken jako dní plus jedno zazděné navíc, které se otevíralo pouze na přestupný rok. V tehdejší době se to absolutně vymykalo architektonickým zvyklostem a mnoho lidí to proto utvrzovalo v myšlence o existenci brány do jiného časoprostoru.

prokletí majitelů hradu

Už v roce 1620, kdy se hrad začal budovat, se děly podivné věci. Podle svědectví dělníků zmizelo 12 jejich kolegů. Měli se rozplynout ve vzduchu. Stavba trvala do roku 1644 a stála astronomických 30 milionů tehdejších zlotých.

 • Krzyztopor byl tehdy největší palác v Evropě, překonal ho až zámek ve Versailles dokončený na přelomu 17. a 18. století.

Rok po dostavbě Krzysztof Ossoliński při velkých horečkách zemřel. Mnozí lidé to přičítali tomu, že většinu času trávil ve své pracovně v podzemních chodbách, kde studoval magické knihy a pracoval na neznámých experimentech. Hrad zdědil jeho syn Krzysztof Baldwin. Ani on si stavby dlouho neužil. V roce 1649 zahynul při bitvě s Tatary u Zborówa. Legenda tvrdí, že jeho duch oblečený do výzbroje a jedoucí na koni se stále zjevuje na hradbách a stráží rodinný poklad.

V roce 1655 Krzyztopor vyplenili Švédové a odvezli si téměř veškerý majetek, který v něm bohatý podivín Ossoliński zanechal. Poté si hrad vystřídalo spoustu různých majitelů. Poslední velkou ránu dostal v roce 1768, kdy po zásahu Rusů částečně vyhořel. Za druhé světové války se do hradu uchylovali partizáni a místní lidé, kteří tam hledali útočiště před bojem. Lidé ze vsi Ujazd se údajně s dobytkem ukrývali v obrovském podzemí.

zmizení vojáků rudé armády

O Krzyztopor se zajímali také vojáci Rudé armády, kteří v hradbách hledali ukrytý poklad. Místo něj prý našli vstup do jiné dimenze a beze stopy zmizeli. Tajná služba NKVD, která po čtyřiceti vojácích pátrala, měla zmizet také. Jiné jednotky Rudé armády zase chtěly kameny z hradních zdí využít na zpevnění cest. Neuspěli. Hrad všem detonacím odolal.

Pevnost je i pro dnešní archeology vekou záhadou. Krzyztopor měl například složitý systém ventilace, topení a vodovodního potrubí, které zásobovalo všechny místnosti čerstvou vodou. V jídelně jedné z věží bylo dokonce obrovské stropní akvárium s exotickými rybami čerpající vodu z přírodního pramene, který ze země prýští dodnes.

 • Turistického ruchu využívají i místní zvířecí obyvatelé. Jakmile zastavíte na malém parkovišti u hradu, přijdou vás přivítat místní psi a kočky. Místu na magičnosti přidávají také všudypřítomné vrány, kavky a havrani na hradbách.

Hrad přežil století dobývání a dodnes svým neobvyklým vzhledem láká návštěvníky. Od roku 1972 až do dnešních dní v hradu pracují archeologové a další vědci. Od roku 1991 je zpřístupněný turistům. V letech 2010-2013 prošel částečnou opravou, kdy se některým věžím přistavěly střechy a schůdky a hrad se vybavil informačními cedulemi a centrem se suvenýry.

Krzyztopor

 • V podzemí je stále co obdivovat. Z jednoho křídla hradu do druhého můžete projít zkratkou. Půjdete ale v absolutní tmě a navíc velmi stísněném prostoru. Chodba je totiž velmi úzká a také nízká natolik, že se budete muset plazit po kolenou.

 • Zastavte se u vstupní brány. Tu zdobí obrovské basreliéfy kříže a válečné sekery, polsky krzyz a topór, symboly, které daly hradu jméno.

 • Podle legendy byly v obrovských stájích mramorová koryta a křišťálová zrcadla, aby se koně na sebe mohli dívat. Ve skutečnosti tam ale zřejmě byla proto, aby bylo ve stájích více světla.

 • Web Krzyztoporu

 • Hrad z dronu

Článek vyšel v LIDÉ A ZEMĚ 08/2017

3 komentáře

 1. Byla jsem tam asi dvakrat (jsem Polka) ale tu historii jsem neznala. Je to moc pekne misto a rozhodne stoji za to je navstivit. Dik za zajimavy pribeh hradu!

  • Věra Sychrová Reply

   Ahoj! Děkujeme za komentář. Tohle tajemné místo nás opravdu okouzlilo a dokonce jsme před návštěvou plánovaly, že u hradu přespíme, abychom měly pěkné fotky východu slunce s hradem. Ale nakonec jsme přespaly v přírodě na jednom moc krásném místě v blízkosti hradu. Polsko jsme si moc oblíbily a jezdíme tam každý rok. Pořád je co objevovat. Krásná města, prales, moře, řeky.. spoustu pěkných míst!

 2. Taky jsem zde asi už 5 byl, mám v Polsku příbuzné, ale tento impozantní kousek mnohonásobně zastiňuje vše, co jsem zatím viděl u nás. Jak celkovou velikostí, nepřirozeným půdorysem, atmosférou, tak právě i historií. Každému, kdo by byť jen jel okolo určitě doporučuji navštívit.

Write A Comment