Plánujete dovolenou na Kanárském ostrově Tenerife a chcete domů poslat pohledy? Dejte pozor, kterou poštovní službu pro posílání své zásilky zvolíte. Na Tenerife totiž existují dvě služby, které mají posílání pohledů na starosti.

V listopadu 2016 jsme z Los Cristianos na jihu Tenerife poslaly několik pohledů do České republiky. Dosud nedošly. Skočily jsme na lep záludným trafikantům, stejně jako tisícovky dalších turistů a cestovatelů ve snaze potěšit své blízké pěkným pohledem z dalekých Kanárů. Stánkaři vystavují desítky pohledů na stojanech s nápisy máme známky. Ale pozor, nálepky, které vám bodrý chlapík prodá, nemají s platnými poštovními známkami nic společného.

Posílání pohledů a dalších zásilek  mají na Tenerife na starost dva provozovatelé. Zatímco oficiální španělská pošta Correos má žluté poštovní schránky, její soukromý konkurent SunPost má červené poštovní schránky a nemá oficiální provozovny. Služby soukromé firmy většinou nabízejí stánkaři, kteří vám společně s pohledy prodají také známky. Samozřejmě aniž by vás upozornili, že nejde o oficiální poštovní známky.

  • Známky z Tenerife do Evropy stojí u obou provozovatelů 1,25 euro.

Spolehlivě je od sebe ale rozeznáte. Známka tenerifské pošty totiž vždy obsahuje nápis Correos, zatímco známka konkurenta ho nemá a najdete na něm pouze nápis SunPost.

Poštovní známka Correos

Služba SunPost funguje na Kanárských a Baleárských ostrovech a také na jihu Španělska, cílí tedy především na turisty. Bohužel se proslavila tím, že pohledy doručuje mnoho dlouhých měsíců a některé dokonce nedoručí vůbec. Ačkoli avizují, že doručovací lhůta pohledů po Evropě je 8 dní. Doporučujeme proto poslat pohledy z dovolené prostřednictvím oficiální pošty.

Vzhledem k tomu, že ve stáncích s pohledy vám většinou prodají výhradně známky SunPost, pro oficiální poštovní známky musíte zajít na poštovní pobočky. Ale pozor, otevírací doby pošt na Tenerife jsou značně odlišné od těch našich.

  • většina Poboček je otevřených ve všední den od 9 do 14 hodin.

Každopádně vždy platí, že pohled se známkou SunPost musíte vhodit do červené schránky a pohled s poštovní známkou do žluté schránky s nápisem Correos. Pohledy totiž vůbec nemusejí dojít.

POŠTA NA TENERIFE

  • přehlednou mapu s poštovními pobočkami najdete na mapě Correos
  • bližší informace o službě SunPost

Write A Comment