Podzim. Pro někoho jenom depresivní období plné deštivých a blátivých dní a začátku školy. Pro nás je přelom léta a zimy ideální doba pro dobrodružné podzimní výlety do přírody, která je krásnější a barevnější než v kterémkoli jiném období v roce.

Představa strávit sychravé podzimní dny v teple domova se svařákem, knihou nebo u televize je možná lákavá, ale vydat se do přírody než ji pokryje první sníh je přece mnohem dobrodružnější. Podívejte se na naše tipy na podzimní výlety v Česku. Většinu z míst jsme navštívily a zbytek brzy plánujeme. Napište nám do komentářů vaše oblíbená místa!

české švýcarsko

Kdo nemá krajinářskou fotku nebo selfie z Českého Švýcarska, jako by ani nebyl cestovatel, dalo by se říct s trochou nadsázky. Nejmladší národní park v Česku je v poslední době velmi oblíbený, především pro působivé pískovcové útvary obklopené lesy. Fotografové do oblasti jezdí kvůli krásným barvám a podzimním mlhám. Původní listnaté lesy jsou bohužel mohutně vytlačované jehličnatými, ale i přesto je podzim v Českém Švýcarsku nádherný.

Nejznámnější a nejoblíbenější místa pro výlety a fotografování jsou (kromě Pravčické brány) Jetřichovické skály Mariina skála a Vilemínina stěna. Kvůli tomu, že z jejich vrcholu lze pořídit výborné snímky mlh nad Jetřichovicemi, se fotografové často o nejlepší místa k focení doslova poperou. Ale za přetlačování to stojí. Výhledy jsou opravdu nádherné.

české švýcarsko
foto: Josef Čmel
  • Mariina skála je oblíbená nejenom pro fotografy, ale i pro turisty a nocležníky. Anebo cyklisty, kteří tu v roce 2005 svíčkou zapálili dřevěnou pozorovatelnu, jednu z dominant národního parku. Kompletně lehla popelem, ale o rok později ji nahradila nová.

Další vyhlídky, které stojí za časná ranní vstávání, jsou například Křížový vrch u Rynartic, Studený nebo Zlatý vrch. Pokud budete mít štěstí na ranní mlhy v údolí a slunečné počasí, zažijete tu pravou fotografickou extázi.

Nejenom vrcholy, ale i úpatí skal jsou v Českém Švýcarsku okouzlující. Například soutěsky v údolí říčky Křinice. Tvoří přírodní hranici mezi Českem a Německem a část úseku je splavná na pramicích, jejichž trasa končí u sedmimetrového Lichtenhainského vodopádu. Další kouzelné údolí najdete pod Rynarticemi a Jetřichovicemi. Říčka Chřibská Kamenice protéká Pavlíniným údolím a vlévá se do Kamenice.

české švýcarsko
foto: Josef Čmel

Na západním konci CHKO Labské pískovce jsou tajemné Tiské stěny. Návštěva skal je nejlepší při pošmourném počasí. Místo působí sice stísněně a strašidelně, ale nejsou tu turisté! Dalším zajímavým místem je Vlčí hora na severovýchodě národního parku. Kopec je tvořený čedičem, který obsahuje železnou rudu – magnetovec. Když si s sebou vezmete kompas, můžete pozorovat jak se střelka vychyluje úplně jiným směrem, o 40 stupňů.

V Českém Švýcarsku je spoustu krásných míst, která stojí za návštěvu. Dejte ale pozor, abyste se nedostali do prvních zón ochrany národního parku. Strážci tu číhají za každým stromem a mohli byste zaplatit tučnou pokutu. Je to ale škoda. Kvůli takovým turistům, kteří se neumějí chovat v přírodě, se lidé, kteří jsou k ní naopak velmi ohleduplní, nedostanou na zajímavá místa.

Moravský kras

Nejznámnější propast v Česku Macocha láká turisty celoročně. Velmi působivá je ale především na podzim, když se lesy, které ji obklopují, změní na žluté, oranžové a červené. Spousta fotografů podzimní Macochu fotí z můstků, kde lze například výborně zachytit listí padající do propasti. My doporučujeme Macochu obejít a nafotit ji z opačné strany naproti můstkům.

moravský kras

Další pěkný výhled na barevné podzimní svahy nad Pustým žlebem je z vyhlídky Koňský spád. Daleký rozhled nabízí rozhledna Podvrší, kterou najdete v obci Veselice nad Blanskem nebo Alexandrova rozhledna nad Adamovem.

Pokud vás neodradí horší počasí, zkuste procházku kolem říčky Punkvy. Voda odnáší barevné listí přes malé peřeje a dobře se tu fotí na dlouhý čas. Nebo popojeďte směrem k Adamovu a zastavte se u Křtinského potoka. Je sice krásnější na jaře, kdy jsou břehy obsypány sasankami a podléškami, ale pokud začne pršet, můžete se schovat do blízké jeskyně Jáchymka. Je veřejně přístupná a vy si ji můžete na vlastní nebezpečí prolézt. Jen pozor ať nespadnete do propasti!

Poslední tip je přírodní rezervace Údolí Říčky, o které jsme už psali. Také zde si užijete krásnou přírodu a podzimní barvy. Jen pozor na víkendy. Je tu vysoká pravděpodobnost srážky s cyklisty, kteří si občas pletou cestu se závodní dráhou.

Rešovské vodopády

rešovské vodopády

Řeky, vodopády a meandry sice zpravidla bývají nejkrásnější po zimě při jarním tání. Jsou ale i takové, které stojí za návštěvu hlavně na podzim. Rešovské vodopády na říčce Huntavě v méně známém a divokém koutě Jeseníků. Jedny z nejkrásnějších českých vodopádů se ukrývají v podhůří nedaleko Rýmařova ve strmém a těžko přístupném terénu.

Huntava vyhloubila divoký skalnatý kaňon s kaskádami, peřejemi a vodopády, z nichž nejvyšší padá z výšky 10 metrů. Pohodlně je lze pozorovat díky stezkám a dřevěným můstkům a lávkám. Na podzim je údolí velmi zajímavé díky hustému porostu kapradin, jedlí a smrků.

Doporučujeme si návštěvu naplánovat na všední den. Není moc příjemné se tu o víkendu přetlačovat s lidmi na lávkách. Lepší je si krásu říčky a vodopádů vychutnat bez křiku turistů.

rešovské vodopády

Česká kanada

Babí léto v Kanadě je nádherné. Ale ne každý si může dovolit vidět překrásný kanadský podzim na vlastní oči. Zkuste navštívit oblast takzvané České Kanady, tedy oblast Jindřichohradecka, která částečně severoamerickou divočinu připomíná. Rybníky jsou obklopené barevnými lesy se skalními útvary, na lukách a mezích jsou nahodile roztroušené kameny a balvany.

Balvanové moře Hadí vrch s vrcholem Výhon patří k nejkrásnějším místům České Kanady. Ohromí vás obrovské koberce vřesovišt a balvany pokryté mechy a lišejníky.

Pěknou vyhlídku na lesy České Kanady budete mít ze zříceniny hradu Landštejn, který stojí v nadmořské výšce 650 metrů.

česká kanada
foto: Josef Čmel

JIZERSKÉ HORY

Pokud si k podzimnímu výletu vyberete Jizerské hory, určitě neodjedete zklamaní. Pěkné místo na pozorování východu slunce je například skála Ořešník v bučinách nedaleko Hejnic. Je sice poměrně špatně přístupná, ale výhled na hřeben Jizerských hor rozhodně stojí za to. Nedaleko je vodopád Velký Štolpich, který si v zimě oblíbili ledolezci. Podobně krásnou vyhlídku budete mít také z Ptačích kup.

Louky a jezírka ke krajině Jizerských hor neodmyslitelně patří. Působivé jsou především za podzimních rán, kdy se nad nimi vznášejí mlhy a rostliny jsou ojíněné od prvních mrazíků. Taková místa najdete na Klečové a Vánoční louce a u Černých jezírek.

Nejdivočejší soutěsky v celé republice najdete právě tady. Černý potok tu divoce uhání mezi balvany a pak padá strmě dolů a vytváří mnoho vodopádů, které jsou především na podzim velmi působivé. Úctyhodných osm metrů má Široký vodopád těsně před hranicí NPR Jizerskohorské bučiny. U křižovatky Pod Frýdlantským cimbuřím najdete soustavu Poledních vodopádů o celkové výšce 17 metrů. Nejstrmější část vodopádu má 6 metrů. Nejprudší vodopád na Černém potoce, Skrytý, měří 13 metrů a vznikl díky dvěma mohutným zaklíněným balvanům mezi nimiž proudí voda.

jizerské hory
foto: Josef Čmel

slavkovský les

Hluboké lesy, náhorní plošina s bažinami a krásné výhledy do krajiny jsou hlavní lákadla Slavkovského lesa na západě Čech. Jedna z dominant chráněné oblasti jsou unikátní čedičové varhany Hůrka nad vesnicí Hlinky.

Velmi fotogenické je údolí, které ve Slavkovském lese vytváří říčka Teplá, lemovaná přirozenými porosty olše a vrby. Hluboce se zařezává do zalesněných strmých svahů a vytváří pozoruhodné kaňony. Ideální prostředek na prozkoumání nádherné krajiny je vlak z Mariánských Lázní do Karlových Varů. Zhruba 100 metrů od železničních kolejí u obce Louka najdete třímetrový vodopád.

Na podzim jsou krásná také horská rašeliniště Slavkovského lesa. Nejkrásnější z nich jsou v oblasti Kladské rašeliny. V minulosti byly částečně poškozené těžbou, teď jsou přísně chráněné. Velmi působivé je také rašeliniště Smraďoch s vývěry několika minerálek, kolem kterých z gejzírů vyvěrá kysličník uhličitý a sirovodík.

Ve Slavkovském lese rostou jehličnaté i listnaté lesy. Pokud chcete zažít barevný podzim, navštivte původní bukové porosty na západě a jihozápadě v přírodních rezervacích Žižkův vrch a Holina.

Krásný výhled na celý Slavkovský les, ale také na Krušné hory, Doupovské vrchy a Tepelskou vrchovinu budete mít z kamenné rozhledny Na Vyhlídce u obce Krásno nedaleko Horního Slavkova.

Novohradské Hory

Leží ve stínu slavné Šumavy, možná proto jsou Novohradské hory turisty spíš opomíjené a málo navštěvované v porovnání se sousedním národním parkem. Příroda je tu přitom doslova okouzlující. Buky rostou do neuvěřitelných výšek a člověk si vedle nich připadá jako trpaslík. Lesy jsou husté, divoké s křišťálově čistými potoky. Před rokem 1989 byl přístup do této oblasti zakázaný kvůli železné oponě a tzv. pohraničnímu pásmu smrti. Nyní už vás nikdo vyhánět nebude a hranice můžete pohodlně přecházet.

Na podzimní výlet lákají hlavně prales Hojná voda a Žofínský prales. Hojná voda je volně přístupným územím, kterým vede značená stezka. Bohužel do Žofína se bez průvodce nedostanete. Kvůli ochraně nejstaršího pralesa ve střední Evropě, zejména před vysokou a černou zvěří, je les oplocen. Můžete se ale vydat po cestách kolem plotu.

Nejlepší vyhlídky na Novohradské hory najdete z rozhledny na Kraví hoře nad obcí Hojná voda nebo z Myslivny. Na kopec vede stezka kousek za restaurací Baronův most, 6 km od Pohorské vsi.

Naše nejoblíbenější místo Novohradských hor je okolí osady Pohoří na Šumavě. Cítíte se tu skoro jako na konci světa. Kolem dokola jsou slatě s rudými vodami Pohořského potoka. V lesích na hranicích se dá lehce zabloudit. Na mnoha místech narazíte na ruiny statků a sklářských hutí.

Po cestě z kopce Kamenec směrem k hranicím, kde je mimochodem moc pěkné místo na bivakování, leží rozvaliny bývalého hostince. V létě si tu dokonce můžete natrhat rybíz! Domy a zahrady už skoro splynuly s lesem, ale ovocné stromy a keře tu ještě i po 100 letech stále rostou.

novohradské hory

 

Write A Comment