Vydat se na cestu s malým rozpočtem má velké kouzlo. Nemusíte táhnout těžké neskladné kufry na kolečkách, zabývat se přihlášením v hotelu nebo se strachovat, že váš pokoj nebude mít výhled na moře. 

Cestování nalehko pro nás znamená mít možnost rozložit si stan v divočině a pozorovat tisícovky světlušek nebo si zavěsit hamaku mezi dvě palmy na pláži. Samozřejmě to vždycky není taková idyla. Kromě mnoha výhod má cestování s malým rozpočtem i svá úskalí. Například když zjistíte, že docházejí peníze a úměrně s nimi i jídlo.

OVOCE NA TENERIFE

Pokud se vám taková situace stane na Tenerife, nemusíte mít strach. Na celém ostrově si celoročně můžete zdarma natrhat exotické plody výborné chuti a kvality a ušetříte tak desítky euro.

Kaktusový fík

Obrovské kaktusy opuncie najdete na celém ostrově. Od dalších druhů je rozeznáte spolehlivě díky tomu, že jim na článcích po odkvetení vyrostou válcovité, nejčastěji červené, plody. Jsou velmi chutné, plné dužiny a vitamínů. Při jejich sběru a zpracování si ale dávejte pozor. Mají spoustu ostrých jehliček, které je třeba před konzumací odstranit.

My jsme přišly na dva způsoby, jak kaktusové fíky jíst. Buď můžete celý plod podélně rozříznout a dužinu vykrojit. Pozor na zašpinění výrazně červeným barvivem, které dužina obsahuje. Anebo odříznout pouze vršek a plod vydlabat lžičkou. Kaktusový fík má uvnitř několik tvrdých semínek, která můžete vyhodit.

Fík

Kromě speciálního kaktusového fíku na Tenerife rostou také běžné fíky, tedy fialové plody fíkovníku smokvoně s lahodnou červenou dužinou. Na Tenerife jsme měly možnost utrhnout si fíky v přírodě přímo ze stromu. A byly ty nejsladší, které jsme v životě jedly.

Avokádo

Avokádovníky rostou na Tenerife na plantážích, ale i jako divoké stromy. Pokud v přírodě najdete avokádovník, který je obsypaný typickými zelenými plody, máte na několik dní vystaráno. Avokádo jsou velmi výživné a tučné a dá se použít na mnoho způsobů. Kromě měkkých plodů můžete utrhnout i ty tvrdší, které za několik dní ztmavnou a změknou.

Jedlý kaštan

Jednou z tenerifských plodin, na kterou jsou místní obyvatelé náležitě hrdí, jsou plody kaštanovníku setého. Jedlé kaštany v pichlavých obalech na ostrově dozrávají na podzim a padají na zem. Jíst je můžete syrové, vařené anebo nejlépe pečené. Výborně zasytí. Obsahují spoustu bílkovin, cukru a škrobu.

Pomeranč, Mandarinka, Citron

Trojici citrusů se na ostrově s celoročně přívětivým klimatem velmi daří a každý správný obyvatel Tenerife má na zahradě minimálně jeden od každého druhu. Stromy bývají ovocem doslova obsypané a kromě soukromých zahrad najdete pomeranče, mandarinky i citrony volně nejčastěji v blízkosti silnic.

PLANIKA

Strom s drobnými plody endemické planiky kanárské, které se jí i s měkkou kůrou, jsme objevily na výletě do údolí Barranco de Badajoz nedaleko města Güímar na východě ostrova. Plody chutnají podobně jako pomeranče. Jsou sladké, aromatické a mírně nahořklé.

Papája, Marakuja

Exotické ovoce papája a marakuja, které v Česku známe například z džusů, obyvatelé Tenerife běžně pěstují na zahradách a terasách. Velké žluté podlouhlé plody papáji rostou v trsech na dřevnatém stonku připomínajícím strom nebo palmu. Marakuja neboli plody popínavého keře mučenky jedlé jsou velké fialové bobule se šťavnatým vnitřkem.


BANÁNY

V seznamu ovoce, které roste na Tenerife, samozřejmě nesmíme zapomenout na nejtypičtější a nejrozšířenější druh – banány. Nezařazujeme je ale mezi top 10. V přírodě na ně totiž narazíte jenom zřídka. Z pěstování žlutého oblíbeného ovoce se na ostrově stal velký byznys.

Plantáže banánovníků potažené foliemi a látkami pokrývají na ostrově obrovské plochy a mnohdy dělají z krajiny velmi nevzhlednou monotónní masu. Jen výjimečně se některá z rostlin zatoulá i do přírody nebo přežije tam, kde farmáři pěstovali banánovníky dříve, ale kvůli vyčerpání půdy ji opustili. Banány nikdy netrhejte zelené, jsou tvrdé a kvůli velkému množství škrobu nejsou dobré. Počkejte, až dorostou a zežloutnou.

Write A Comment