Užhorod na západě Ukrajiny je známý především jako starobylé multikulturní město, na jehož podobě se za 11 století existence podílela celá řada národů včetně Čechoslováků. Do hlavního města Zakarpatské oblasti jezdí turisté především kvůli kulturním památkám, pozoruhodné architektuře a tradičním ukrajinským restauracím.

My jsme se bez přehnaného očekávání vydaly na obhlídku místních kaváren. Pokud jste, jako my, kavárenští povaleči, zvyklí na brněnskou scénu, ukrajinská káva vás zrovna neohromí. Určitě vás ale potěší jedinečná atmosféra v místních podnicích. Je totiž okouzlující. Ochutnaly jsme espressa, cappuccina, horké čokolády, pralinky i zákusky a tady jsou kavárny Užhorodu, kde se nám líbilo nejvíc.

MON CAFFÉ

BOŽSKÉ BUCHTY. Nejlepší kávu v Užhorodu nám připravili v kavárně Mon Caffé. Je trochu z ruky, najdete ji mimo centrum jižně od řeky Už, v ulici Lva Tolstého skrytou mezi domy. Opravdu stojí za návštěvu. Obsluha je velmi příjemná, káva chutná a božské jsou hlavně zákusky. Poctivé a z kvalitních surovin. Skvělé jsou také ceny. Za 2 kávy a 2 velké kusy tvarohové buchty jsme platily v přepočtu 60 korun.
> Lva Tolstogo 27

ČOKOLÁDOVNA LVIV

ČOKOLÁDOVÉ ORGIE. Nejlepší a nejoblíbenější čokoládovnu ve městě najdete nedaleko Divadelního náměstí při břehu řeky Už. Jmenuje se Lviv a můžete si tu dát opravdu lahodnou horkou čokoládu. Menu je v ukrajinštině a angličtině a my z něj doporučujeme specialitu s názvem Lvovská čokoláda s kardamonem a likérem Amaretto. Pralinek ruční výroby tu mají nepřeberné množství, stejně jako tabulkových čokolád a dalších specialit. My jsme si nejvíc pochutnaly na pralince nazvané bambetel, což je ganache s příchutí karamelu a kávy obalená v mléčné čokoládě a křupavých kouscích. Protože je čokoládovna velmi oblíbená, je většinou narvaná k prasknutí, ale sednout si můžete i na venkovní zahrádce. Příjemnou atmosféru doplňuje jazzová hudba.
> Korso 2

  • web Čokoládovny Lviv
  • ČOKOLÁDOVNA MÁ POBOČKY I V MNOHA DALŠÍCH UKRAJINSKÝCH MĚSTECH A DOKONCE I V POLSKÉM KRAKOVĚ

MIR CAFÉ

ÚTULNO. Malá kavárna Mir Café je v těsné blízkosti jedné z užhorodských dominant řeckokatolického kostela. Přesto, že je podnik nedaleko rušného centra, je tu klid a studenti z univerzity sem chodí pracovat na notebooku či relaxovat. Posadit se můžete na pohodlný gauč a kromě dobrých kávových specialit můžete ochutnat i koktejly nebo si objednat pizzu.
> Kapitulna 5

PEKÁRNA MAĎARSKÝ KOLÁČ

KŘEHKÉ ROHLÍČKY. Nenápadnou pekárnu Maďarský koláč (Угорський калач) v průchodu ulic Koryatovycha a Fedyntsya jsme si zamilovaly a navštívily jsme ji několikrát. První shot espressa byl výborný, druhý nic moc. Nicméně důvod, proč se sem vracet, jsou lahodné sladké rohlíčky. Tradiční maďarské pečivo tu nabízejí s ořechovou nebo třeba s čokoládovou náplní. Podnik nám natolik učaroval, že jsme se v něm musely zastavit ještě v den našeho odjezdu při cestě na nádraží.
> Koryatovycha 11

POD HRADEM

ČESKOSLOVENSKÉ MUZEUM. Každý tam zajde a každému se tam líbí, okomentoval útulnou hospůdku пид замком (Pid zamkom) náš průvodce po Užhorodu Petr. Podnik je nedaleko užhorodského hradu v ulici Ivana Olbrachta. Interiér je z doby první republiky, kdy Užhorod patřil k Československu. Najdete tu spoustu zajímavých předmětů s nápisy v češtině, od plechových vývěsních štítů, porcelánových talířů a sbírky obrazů, až po starý motocykl v rohu hospody nebo i velkou filmovou promítačku. Mají tu výborné pivo, točenou kofolu a také dobře vaří. Doporučujeme fazolovou polévku. Na kávě si také moc pochutnáte, doporučujeme kafe Vídeň s domácí šlehačkou. Bonus je, že obsluha umí trochu česky. Na užhorodské poměry patří podnik k dražším, ale navštívit ho je nutnost!
> Ivana Olbrachta 3

EGAN

ZAJDEME NA JEDNO? Až budete mít kávy dost, můžete se od hradu přesunout o pár desítek metrů dál směrem do centra do restaurace Egan. Načepují vám tu dobré pivo a připraví výbornou a levnou pizzu. Podnik je v irském stylu a je velmi pohodový. Pokud máte rádi rockovou muziku, bude se vám tu líbit. Wifi included.
> Voloshyna 38

NEJLEPŠÍ KAVÁRNY UŽHORODU

Díky dobrým kavárnám se Užhorod v našich očích směle může řadit mezi evropská města, která rozhodně doporučujeme navštívit, i třeba jen na prodloužený víkend. O to více vás potěší, když za dobrou kávu v přepočtu dáte ani ne 15-20 korun.

  • velké plus je, že skoro každá kavárna má wifi připojení

KAFE NA STOJÁKA

Kromě tradičních kaváren můžete v Užhorodu navštívit ještě další místa, kde vám připraví kávu. Jsou poněkud bizarnější a o kvalitě kávy lze pochybovat, ale neodmyslitelně patří ke koloritu města. Jde o pojízdné kavárny či dřevěné budky, které najdete po celém městě. Kamkoli se vejde kávovar, tam se dělá káva. Espresso vám připraví v kufru auta před místním tržištěm, budce před supermarketem anebo z dodávky.

Write A Comment