Všimli jste si, že rozkvetlé louky plné motýlů plošně mizí z české přírody? Nahrazují je zemědělské plochy a anglické trávníky. Na tento fakt upozorňuje motýlárium ve středočeských Voticích, které pomáhá motýlům s opětovným rozšířením do přírody.

Ještě v roce 2014 byly obrovské skleníky bývalého zahradnictví ve Voticích zarostlé křovinami a pokryté rozbitým sklem a sutí. Kdysi nevzhledné a zapomenuté místo dnes opět žije a hýří barvami díky motýlům, o které se stará Ochrana fauny ČR.

VZÁCNÝ LIŠAJ SMRTIHLAV

V chráněném přístěnku lezou černé housenky s dlouhými ostny a s hlasitým chroustáním požírají kopřivy. Za několik dní se zakuklí a začne jejich proměna v babočku paví oko. O několik metrů dál v květináči s bramborou odpočívá pod zemí kukla lišaje smrtihlava. „Housenku jsme dostali od starosty Opařan. Na obecní úřad ji přinesla paní, která ji našla v bramborách,“ usmívá se nad přírůstkem ředitel obecně prospěšné společnosti Ochrany fauny ČR Pavel Křížek, který byl u zrodu motýlária.

Skleníky bývalého zahradnictví ve Voticích na Benešovsku chátraly skoro čtvrt století. „Nápad udělat tady motýlárium jsem dostal na konci roku 2014. V roce 2015 jsme zahájili přípravné práce, vyklízeli jsme náletové dřeviny, likvidovali rozbité sklo a vyřezávali rezavé trubky,“ popisuje Křížek.

Nyní už v prostoru skleníků létají desítky motýlů, které láká květinová a bylinková zahrada, mokřady a step. Tedy lokality, kterých v přírodě plošně ubývá. Motýlárium začalo fungovat v červenci 2016. I přesto, že se jednalo o zkušební provoz a projekt byl stále v rozvoji, motýli i návštěvníci si cestu do skleníků našli rychle.

Většina návštěvníků je spokojených. „Zhruba jednomu ze sta se nelíbí, že to tu není jako výstava tropických motýlů, ale to my dělat nechceme. Netvrdíme, že nám tu budou létat tisícovky motýlů, vysvětluje Pavel Křížek a dodává:

Neděláme motýlárium pro byznys, ale chceme upozornit na ubývání motýlů z naší přírody a obecně na negativní změny v krajině, které ohrožují nejen rostliny a živočichy, ale i nás.

Motýlárium se neustále rozvíjí. Zatímco loni byly skleníky motýlária volně otevřené, letos na střechu nově přibylo zasíťování. Housenky a kukly mohou návštěvníci pozorovat v takzvané odchovně. I přesto, že je chrání pletivo, někdy se k nim dobývají nezvaní hosté. „Ve světě hmyzu existuje obrovská až fascinující predace. Jednou se například vosa miniaturním okem v síťovině půl dne pomalu soukala dovnitř a potom hned nalétla na kukly a napichovala je žihadlem. Jindy se ještěrka podhrabala pod zemí, běhala po síťovině a sbírala čerstvě vylíhnuté motýly,“ vypráví Křížek.

po vykuklení mlsají meloun

V odchovně má každý druh housenky svou živnou rostlinu. „Například pro babočku je to kopřiva, pro bourovce ostružina. Každý druh je vázaný na jinou rostlinu, proto je vždy důležité u nalezené housenky zjistit, o jaký druh se jedná. Jinak nepřežije,“ vysvětluje jedné ze skupin návštěvníků lektorka. Počet housenek v motýláriu se rozšiřuje díky příznivcům, kteří je přinesou anebo přímo v odchovu od vajíček již vyklubaných jedinců.

Návštěvníci mohou fascinující život housenky, kukly i motýla pozorovat z bezprostřední blízkosti. „Aktuálně tu máme housenku lišaje vrbkového, bourovce ostružiníkového nebo běláska zelného. A spoustu housenek babočky pavího oka. Ty už se budou za několik dní kuklit,“ ukazuje na zavalité a lačné housenky na kopřivách lektorka.

Po vylíhnutí z kukly motýl urovnává křídla a osychá. V přístěnku má k dispozici vše, co potřebuje. Bezpečí a také potravu, například čerstvý meloun. Po několika hodinách, když je připravený, ho vypouštějí ven. Poté žije, stejně jako v přírodě, přibližně pouhé dva týdny.

motýly vyhnala řepka a kukuřice

Votické motýlárium se zaměřuje výhradně na domácí druhy motýlů. „Přesto, že jsou u lidí oblíbení, prozatím se nepodařilo zpomalit tempo, kterým motýli z naší přírody ubývají. Důvodem je zalesňování a zarůstání stepi a mokřadů, vytváření monokultur, intenzivní zemědělství na velkých plochách včetně plošného kosení luk, chemizace a přehnojení krajiny. Původní pestrost krajiny z přírody mizí. Všude je řepka nebo kukuřice a květnaté louky, kde motýli mohou přežívat, ubývají a mění se v průmyslové,“ vysvětluje Křížek.

Některé druhy jsou kvůli tomu kriticky ohrožené, další už dokonce vyhynuly úplně. Motýlárium má podle Křížka také lidem ukázat, že podobnou motýlí zahradu mohou mít i sami doma. „Tím, že nebudou mít všude anglický trávník, ale nechají například jednu třetinu zahrady neposečenou a vyčlení ji pro hmyz. Anebo budou zahrady sekat mozaikově,“ radí Křížek.

Ochrana fauny zároveň plánuje rozšiřování motýlích rezervací na Sedlčansku, Voticku a Příbramsku. V areálu se snaží vytvořit pro motýly ideální podmínky, které jim mnohdy v přírodě chybí. Postupně na ploše 1091 metrů čtverečních vznikají mokřadní a stepní biotopy, kterými vede labyrint cestiček s naučnou stezkou. „Také bychom se chtěli pokusit o odchov nejenom obyčejných druhů, ale i vzácnějších a ohroženějších,“ plánuje Křížek.

dát přírodě šanci

Kromě motýlů už skleníky začaly lákat i další živočišné druhy. K vidění je tu také brouk zlatohlávek, užovka, ropuchy do jezírka nakladly vajíčka. „Když dáte přírodě šanci, daří se jí,“ usmívá se Křížek.

Ani v deštivých dnech, kdy motýli nelétají, návštěvníci nepřijdou zkrátka. K motýláriu přiléhá budova ekocentra se zapůjčenými sbírkami motýlů z muzeí a od entomologů a především unikátní výstavou fotografií, kde si mohou návštěvníci prohlédnout všechny druhy domácích motýlů. Ve venkovním prostoru ekocentra se sdružení stará o několik křepelek a také o hendikepovaná zvířata, kteří kvůli svým zraněním mohou žít už jen v péči lidí. Ochrana fauny má ve Voticích například výra, puštíka, motáka a jiné druhy ptáků.

Projekt zatím nenašel zdroj financování. Nyní žije z prostředků dárců, sponzorů a Ochrany fauny. „Celý projekt vyšel celkem na zhruba dva miliony korun. Nějaké peníze jsme dostali od Středočeského kraje a jinak vše táhneme z našich peněz a od sponzorů“ říká Křížek.

Motýlárium votice

  • bližší informace o motýláriu najdete na webu Ochrana fauny ČR
  • aktuality hledejte na Facebooku Motýlária Votice
  • vstupné pro jednoho návštěvníka je 50 korun
  • navštívit můžete také záchrannou stanici pro zraněné živočichy v Hrachově u Sedlčan. Areál je jedno z nejmodernějších zařízení na ochranu zvířat v republice. 

Článek vyšel v LIDÉ A ZEMĚ 07/2017

Write A Comment