Moravský kras, to není jenom cesta turistickým vláčkem ze Skalního mlýna na Macochu a Punkevky. Chráněná oblast s jeskyněmi a propastmi odedávna lákala milovníky tajemných míst a adrenalinu.

O Punkevních jeskyních, Kůlně, Balcarce a Výpustku se dočtete v každém průvodci a na mnoha webech. My vám představíme místa naší nejoblíbenější krajinné oblasti, kde se vyhnete davům turistů a budete obdivovat přírodu a možná se i trochu bát. Doporučujeme prozkoumávat kras od jeho severního okraje směrem na jih.

Sloup

V nejsevernějším výběžku chráněné krajinné oblasti najdete Sloupsko-šošůvské jeskyně, které lákají především na pozoruhodné krápníky a obrovské podzemní propasti. Městys Sloup je výborný výchozí bod pro krásnou procházku po severní části Moravského krasu. Vydejte se 7,5 kilometrů dlouhým Pustým žlebem a dojdete přes Punkevní jeskyně až ke Skalnímu mlýnu.

Ze Sloupu je to jen kousek do vesnice Holštejn se stejnojmennou zříceninou. Pod hradem najdete jeskyni Hladomorna, která ve středověku sloužila jako vězení. Teď už v Holštejně hladem nikoho netrápí. Naopak.

Pokud vás víc než jídlo a historie láká příroda a záhady, zajděte do přírodní rezervace v Holštejnském údolí. Protéká jí potok Bílá voda, který se pod hradem propadá do jeskyně Nová Rasovna. Název vznikl podle barbarského zvyku místních, kteří kdysi vhazovali do podzemí mrtvá a nemocná zvířata, abych se jich zbavili. Tajemných příběhů se o jeskyni vypráví víc. Na Velký pátek v ní každoročně mizelo spoustu lidí hledajících poklad. Objevili se znovu až po roce, kdy se jeskyně sama otevřela.

Do Sloupa se pohodlně dostanete z blanenského autobusového nádraží linkou 233. Vystoupíte na náměstí s krásným barokním kostelem Panny Marie Bolestné. Má neobvyklý půdorys ve tvaru želvy, což je mariánský symbol ochrany. Po prohlídce kostela zamiřte k jeskyním. Zabloudit nemůžete. Hledejte dvacet metrů vysoký masiv Hřebenáč a tři skály různé velikosti – otec, matka a syn. Bezpečně vás dovedou ke vstupu do jeskyní.

  • NAVŠTIVTE slavný Hotel Broušek, kde 16 let přespával i nejznámější krasový badatel Karel Absolon. OCHUTNÁTE TU výborná česká jídla A posilnÍtE SE před cestou žlebem.

Pustý žleb

Na téměř osmikilometrové trase Pustého žlebu ze Sloupa ke Skalnímu mlýnu vás čeká spoustu přírodních zázraků. Určitě se zastavte na vyhlídce Koňský spád, ze které budete mít výhled na žleb a údolí, kterým protéká říčka Punkva. Podle pověsti se na tomto místě, jen malý kousek od Macochy, zřítil z příkré stěny povoz se splašenými koňmi. 

Žlebem v noci. Nasedněte na noční bus do Sloupa a projděte si Pustý žleb potmě! Je to trošku strašidelné, zvlášť když s vámi jdou citlivější lidé, kteří z jeskyní slyší podivné hlasy.. Doporučujeme návštěvu na podzim. Placatku a baterku s sebou!

Čertova kazatelna, Čertova branka, Čertova vrata. Ďábelských skal najdete v Pustém žlebu mnoho. Ne nadarmo jsou takto pojmenované. V létě 1970 pomohl Moravskému krasu před obrovskou přírodní katastrofou snad sám ďábel. V průrvě Čertova vrata se při povodni nahromadily a zasekly stržené stromy a vytvořily několikametrovou bariéru, která uchránila Punkevní jeskyně od balvanů valících se rozvodněným žlebem. Přesto Punkva usmrtila dva speleology. Žlebem tehdy šly tři povodňové vlny, hladina v Nové Rasovně stoupla o víc než deset metrů. Horší katastrofu zatím kras nezažil.

Další z tajemných míst, která doporučujeme navštívit, je zřícenina rozlehlého hradu Blansek ze 13. století. Obrovský komplex se zapsal do historie tím, že odolal husitským nájezdům v první třetině 15. století. Na jeho konci už se však uvádí jako opuštěný. Blansek byl zničený požárem a jeho ruiny jsou chráněnou kulturní památkou.

Na cestě žlebem dojdete ke vstupu do Punkevních jeskyní, odkud můžete pokračovat buď do podzemí anebo se vydat lanovkou na Macochu. Pokud budete mít štěstí, uvidíte ze vzduchu hnízda káňat a dalších dravců, kterým se v krasu daří.

Ostrov u Macochy

Na jih od Holštejna po červené turistické trase dojdete do Ostrova u Macochy se známou jeskyní Balcarka. Pokud máte rádi dobrodružství a chcete se postavit výzvě, určitě vyzkoušejte jeskynní ferratu. Se zkušenými jeskyňáři se dostanete na místa v podzemí, kam má turista běžně vstup zakázaný. Možná to bude to nejnáročnější, co jste v životě zkusili, ale rozhodně vřele doporučujeme. -> Více info na http://www.speleoart.cz/

Suchý žleb

Ještě v 80. letech úzkými soutěskami jezdil autobus, teď už Suchým žlebem můžete jen pěšky nebo na kole. Začíná u Vilémovic a končí za Kateřinskou jeskyní, kde se spojuje s Pustým žlebem. Na 4 kilometry dlouhé trase budete procházet krásnými soutěskami Horní úzkou a Dolní úzkou.

V závěrečné části trasy uvidíte tajuplný Čertův most. Dříve jeskyně, nyní dva skalní oblouky, které vyhlodal Bílý potok. Most je mimo značenou cestu, proto je sem vstup zakázán. Kdysi tudy vedla turistická trasa, ale i tehdy jej lidé pozorovali spíš z dálky. Na mostě prý straší. Podle jedné z pověstí se pádem z mostu zabil šlechtic, který chtěl ukořistit poklad na skalním oblouku. Jeho mrtvola se nikdy nenašla. Roztrhali ji zlí duchové.

Po cestě od Čertova mostu ke Kateřinské jeskyni leží Rytířská jeskyně. Před očima turistů je skrytá ve stráni. Dříve sloužila jako jeskynní hrad, jediný v České republice. Portál jeskyně je obrovský, na výšku i šířku má 15 metrů. Na protějším svahu je vidět vchod do jeskyně Koňská jáma, která není veřejnosti přístupná. V jeskyni jsou spadané balvany, které tvoří bludiště. Najdete tu mnoho propastí a prohlubní. Délka všech chodeb jeskyně je kolem 200 metrů, přičemž některé z chodeb propojují Koňskou jámu s Kateřinskou jeskyní.

Putování Suchým žlebem zakončíte v Kateřinské jeskyni. Jeskyně je největší přístupnou podzemní prostorou u nás. Půjdete šedesát metrů dlouhou nízkou chodbou až do Hlavního dómu, odkud vede několik chodeb do prostor, z nichž některé jsou dosud neprozkoumané.

Macocha

Od Kateřinské jeskyně už je to jenom kousek ke Skalnímu mlýnu, odkud turisté jezdí vláčkem k lanovce na Macochu. Pokud chcete zažít něco opravdu výjimečného, namísto k propasti se vydejte po zelené turistické trase směrem na Blansko. Po lesní stezce vystoupáte na Stěnu vycházejícího slunce, ze které se vám naskytne pěkný výhled za svítání na Skalní mlýn. Skály strmě padají do údolí a všude je ticho a klid. Po setmění vás potěší stovky světlušek a ráno si užijete krásný východ, když se slunce vyhoupne nad skály.

Rudice

Známá čím dál víc, ale dosud mimo hlavní turistické trasy. Pískovna (jinak také lom) Seč v Rudici je ráj pro každého fotografa. Písky zbarvené od bílé, přes béžovou, žlutou, až po červenou a fialovou vytvářejí krásnou přírodní mozaiku, ze které až přecházejí oči a neuvěříte, že ji vytvořila příroda. Určitě si přibalte i plavky. Vykoupat se v jezírku s béžovou vodou zbarvenou od jílů a písků je opravu zážitek. Rok co rok začátkem září se tu scházejí nadšenci a vytvářejí mandaly z barevných písků.

Ačkoli je Rudice poměrně malá obec, má spoustu přírodních krás. Navštivte také Národní přírodní památku Rudické propadání, které je nejmohutnější v celém krasu! Voda z Jedovnického potoka se postupně propadá až do hloubky 90 metrů.

  • Rudická propast je nejhlubší suchá propast na našem území.

Pokud máte raději skály než propasti, oceníte 15 metrů vysoký vápencový útvar Kolíbky v těsné blízkosti propadání. Majestátní skály si oblíbili horolezci i výletníci. Odpočinout si po náročném výletě v chládku na úpatí skal je skvělé.

  • Den můžete zakončit večeří a pivem v rudické restauraci Tumperek, typické vesnické hospůdce, kde potkáte především místní.

MORAVSKÝ KRAS

Write A Comment