Situaci, kdy jste v cizím městě, neumíte jazyk a potřebujete se zorientovat, snad zažil každý z nás. V takové chvíli je čas využít mobilní aplikace pro cestovatele.

Ušetří vám čas, peníze i místo v batohu. Místo map, průvodců, knih, slovníků a letenek vám bude stačit telefon s několika aplikacemi. Mobilních vychytávek pro cestovatele pochopitelně existuje nepřeberné množství. Máme pro vás seznam těch, které jsme vyzkoušely a hlavně které nám opravdu k něčemu byly. Všechny uvedené aplikace jsou v angličtině, zdarma a pro android i iOS.

ROME2RIO

Pokud jste někdy cestovali hromadnou dopravou ve střední Itálii, jistě víte, jaký je to zážitek. Jízdní řády na zastávkách hledáte marně (někdy i ty zastávky). Když už vám nějaký autobus zastaví, je to většinou polorozpadlá rachotina držící silou vůle všech cestujících. Řidič zavírá dveře v momentě, kdy je ještě spoustu nastupujících lidí venku a pak uhání pekelnou rychlostí po rozbitých okreskách. Dobrodružství, na které se nezapomíná.

Při tak divokém cestování se nám osvědčila aplikace ROME2RIO, která mapuje hromadnou dopravu po celém světě a pomůže vám s plánováním vaší cesty. Stačí zadat odkud kam chcete jet a aplikace vypíše linku, kterou se na místo dostanete, čas jízdy, vzdálenost a cenu jízdenky. Velké plus je zobrazení trasy v mapě od Googlu. Pokud je to možné, aplikace nabídne několik alternativ. Vedle cesty autobusem (či jiného typu hromadné dopravy) například také jízdu taxíkem, vlastním autem nebo trasu pěšky.

Při našich cestách ve východní Evropě se nám hodila aplikace EWAY. Dokonale posloužila například v ukrajinském Užhorodu. Bez znalosti ukrajinské MHD jsme se “maršrutkou“ dostaly přesně tam, kam jsme chtěly!

MAPY

Z mapových aplikací nejčastěji používáme MAPS.ME, která vychází z OpenStreetMap. Uživatelé mají možnost do databáze sami přidávat místa, která navštívili a jsou něčím zajímavá. A kdo jiný dokáže cestovatelům lépe poradit než ostatní cestovatelé? Oceňujeme možnost přidávat do aplikace takzvané špendlíky (místa v mapě, která chcete navštívit) a vlastní oblíbená místa. Aplikace funguje lépe ve městech, v přírodě není přesná a některé cesty chybí úplně. Výhoda je, že si můžete stáhnout pouze část států. Například ostrov Tenerife namísto celého Španělska, které zbytečně zabírá spoustu místa ve vašem telefonu.

Známou aplikaci MAPY.CZ používáme při cestování v Česku a na Slovensku. Zásadní nevýhoda je, že zabere hodně místa a je nutná registrace. Navíc, špendlíky vlastních míst nejsou barevně rozlišené. Výhoda je přesnost v terénu a plánování vlastních tras.

Můžeme doporučit také aplikaci OSMAND, kterou jsme několikrát použily v terénu v zahraničí.

GOOGLE PŘEKLADAČ

Kdo z nás ho někdy nepoužil? Známý překladač od společnosti Google dokáže porozumět více než 100 jazykům. Funguje online i offline. Pokud například jedete do Německa, můžete si stáhnout celý balíček překladů z němčiny do češtiny a zpět a používat ho bez připojení k internetu. Výhoda je, že rozumí nejenom psanému textu, ale i mluvenému, pokud jste připojení k internetu.

Oceňujeme vychytávky aplikace, především schopnost přeložit napsaný text přímo ve fotoaparátu mobilu. Stačí pouze zaměřit hledáček na text a ten se vám v telefonu sám přepíše do požadovaného jazyka. VÍCE NA VIDEU ->

Funkce se vyplatí ve chvíli, kdy jste bez připojení k internetu a potřebujete textu rychle porozumět.

AIRBNB + couchsurfing

Airbnb a Couchsurfing jako dvě nejznámější služby pro cestovatele v našem seznamu nemůžou chybět. Aplikace služby AIRBNB, pomocí které si pronajímáte ubytování přímo od majitelů, je přehledná a vhodná pro rychlou komunikaci. Velké plus je, že zprávy, které vám posílá majitel ubytování online, vám přijdou také offline jako zpráva sms. Aplikace je intuitivní a její ovládání je velmi jednoduché. Pro vyhledání pokoje a jeho rezervaci stačí jen pár kliknutí.

Aplikace služby COUCHSURFING, která spojuje lidi nabízející a hledající krátkodobé ubytování zdarma, je sice jednoduchá, ale mnohdy i zmatená. Snadno a rychle můžete vyhledávat hostitele v daném městě, chybí ale mapka s vyznačením přesné polohy domu. Aplikace nabízí podobné možnosti jako stránka v internetovém prohlížeči. Kromě procházení hostitelů můžete vyhledávat i další cestovatele nebo se účastnit událostí pořádané členy této komunity.

WHATSAPP

Pokud se na vašich cestách plánujete ubytovat přes Couchsurfing, Airbnb nebo jinde v soukromí, určitě si stáhněte komunikační aplikaci WHATSAPP. Podle našich zkušeností ji používá drtivá většina hostitelů. Aplikace je jednoduchá, rychlá a intuitivní. Aby fungovala, potřebujete připojení k wifi. Kromě psaní zpráv můžete přes aplikaci také posílat fotografie a volat přes internet zdarma. K tomu, aby byl hovor kvalitní, je nutný silný wifi signál.

RYANAIR

Irská letecká společnost Ryanair, se kterou létáme nejčastěji, vychází vstříc klientům, kteří nemají čas nebo možnost si vytisknout letenku. Umožňuje odbavit se výhradně elektronicky. Stačí, když na letišti ukážete palubní lístek ve vaší mobilní aplikaci RYANAIR. Kromě toho samozřejmě umožňuje rezervaci letenky nebo check-in.

Přes mobilní aplikaci Rynair váš odbaví téměř na všech letištích. Výjimku tvoří například Marrákéš a Fez v Maroku, letiště na řeckém ostrově Kefalonia a další, jejichž seznam najdete ZDE.

DOKUMENTY

Pro uložení dokumentů jako jsou například letenky nebo kopie dokladů a pojištění používáme aplikaci DISK GOOGLE a DROPBOX. První jmenovaná nabízí až 15GB prostoru.

Na cestách si vždy najdeme čas také na odpočinek a relax, ideálně s knihou. Abychom zbytečně nezaplňovaly krosny těžkými bichlemi, máme knihy a průvodce uložené v telefonu. Pro čtení nejčastěji používáme aplikace IBOOKS a EREADER PRESTIGIO.

Velmi doporučujeme aplikaci POCKET. Pokud najdete na internetu zajímavý článek, můžete si ho uložit do Pocketu a později si ho přečíst offline. Appku používáme při shromažďování námětů, článků a informací pro místa kam jedeme. Ne všude je wifi nebo signál.

POČASÍ

Když chceme vědět, jaké počasí nás čeká, spoléháme na norskou aplikaci YR.NO. Prozatím nás nezklamala a počasí předpovídá poměrně spolehlivě. Aplikace je uživatelsky přívětivá a jednoduchá, bez zbytečností, které by aplikaci zpomalovaly. Nabízí výhled počasí na konkrétním místě na několik dní dopředu.

Aplikaci SUNCALC ocení především fotografové a romantici. Dokáže totiž přesně vypočítat, kde bude na konkrétním místě zapadat a vycházet slunce.

V ČR sledujeme počasí přes METEORADAR. Je ze všech appek nejspolehlivější.

POHLEDNICE ONLINE

Bonus na konec. Česká pošta má poměrně podařenou aplikaci na posílání fotografií z dovolené. Stačí nahrát fotku z telefonu do aplikace POHLEDNICE ONLINE a podle potřeby ji upravit. Dál napíšete adresu a vzkaz, zaplatíte online a pohlednice už je na cestě. Pošta vaši fotografii následující den po obdržení platby vytiskne a doručí. Za jednu fotku zaplatíte 25 korun. 


POKUD MÁTE TIPY NA DALŠÍ APLIKACE NEBO PŘIPOMÍNKY K NAŠEMU TEXTU, NAPIŠTE NÁM DO KOMENTÁŘŮ. DÍKY!

 

1 Comment

  1. Na maps.me je dobré, že tam jdou importovat místa na stopování z hitchwiki.

Write A Comment