Každoročně na konci listopadu oslavují ve městě Icod de los Vinos na Tenerife novou úrodu bláznivou jízdou na dřevěných deskách Las Tablas. Celé město se sejde, pije nové víno, jí pečené kaštany, hoduje a raduje se z dobré podzimní sklizně.

Za povzbuzování diváků usedá mladík na dřevěnou desku a silně se odráží rukama, aby nabral potřebnou rychlost. Čeká ho 180 metrů dlouhý sjezd ulice Calle el Plano, která se změnila v závodní dráhu. Závodník rychlostí 50 kilometrů v hodině prosviští davem, hlasitě píská na píšťalku, až se dole zastaví v hromadě pneumatik. Tak vypadá svátek Las Tablas de San Andrés.

Pečené kaštany a nové víno

Zápach spáleného dřeva se mísí s vůní pečených kaštanů, vína, masa a koblih churros. Všude kolem zní španělská hudba, kterou přehlušuje vysoký zvuk píšťalek závodníků. „Devětadvacátého a třicátého listopadu lidé oslavují novou úrodu, protože právě v tento měsíc vrcholí sezóna naší tradiční plodiny jedlých kaštanů a otevírají se první lahve nového vína,“ vypráví Carlos Ramirez Martín, který v ulici v centru města bydlí celý život a svátku se pokaždé účastní jako divák.

Svátek Las Tablas připadající na den apoštola Ondřeje je nejslavnější událost roku. „Celé město se sejde, aby sledovalo závod a fandilo jezdcům. Je to už dlouhodobá tradice a na prknech se sjíždí v deseti ulicích. Nejslavnější a nejbláznivější jízda je v ulici Calle Antonio Gonzáles Gonzáles, které se přezdívá Calle el Plano. Je nejrovnější a má největší sklon,“ vysvětluje nám Carlos.

  • O dalších svátcích a tradičních akcích se dočtete v našem článku Tradice na Tenerife

Tradice je stará několik století a existují dvě teorie jejího vzniku. „Poté, co Španělé na konci 15. století dobyli Kanárské ostrovy, přistěhovalo se spoustu Portugalců z Madeiry a Azorských ostrovů. Jedna teorie proto tvrdí, že sem zvyk přišel z Madeiry, kde ulice sjíždějí na saních. Druhá teorie zní, že lidé původně sjížděli z kopců do údolí na stromech, které pokáceli, a tak je dopravovali dolů k opracování,“ říká nám Carlos, jehož matka pochází z Icodu a otec z Kuby.

  • Jízda na proutěných saních (Carros de cesto do Monte) je nejznámější turistické lákadlo na ostrově Madeira. Na bizarním dopravním prostředku z roku 1850 se můžete nechat svézt z městečka Monte po dvoukilometrové trase.

Každý závodník má svou techniku

Kolem prosviští další závodník, na skokánku vyskočí nad zem a při dopadu se pod deskou rozlétnou jiskry. Jezdí především mladí chlapci, ale jsou tu i starší muži a také dívky. Někteří mají i týmové dresy s čísly a jmény. „Každý ze závodníků má svou vlastní techniku, kterou piluje už od dětství. Nejdůležitější je nabrat rychlost už na začátku a potom udržovat směr pomocí rukavic,“ vysvětluje dvacetiletý Jorge a maže přitom spodní stranu desky voskem a poté dovnitř vrátí polštářek.

Závodníci dosahují rychlosti 40 až 80 kilometrů v hodině zhruba v polovině trati, kde je skokánek. Poté už brzdí pomocí podrážek bot. Boty a tepláky mohou většinou po oslavách vyhodit. Do jízdy musejí jít s rizikem zranění. Jen málokteří z nich mají chrániče či helmu. Vzhledem k tomu, že je jízda velmi nebezpečná, organizátoři nedoporučují nezkušeným jízdu v nejprudších ulicích. Účastníci každoročně trénují už od začátku listopadu, aby poctivě připravili svá vozítka. Mnohdy se přitom musí dělit o silnici s auty, protože jezdí v plném provozu.

V době oslav celou ulici Calle el Plano lemují místní, jsou tu i ale turisté, kteří si zábavu natáčejí na telefony. Nejprestižnější místo nahoře v ulici přímo na startu mají rezervované místní dívky, které obdivují své mužské idoly. Nejšťastnější jsou, když je jejich přítel sveze z kopce a radostně u toho křičí.

V okolních ulicích trénují pod dohledem rodičů malé děti na deskách s madly. Ulice nejsou tak strmé a děti naberou jen malou rychlost. Místní školáci tradici dobře znají. „Už od útlého věku jim o las tablas vyprávějí rodiče. Děti z okolních měst a vesnic ale svátek vůbec neznají, a to je překvapivé. Proto se snažím o svátku říkat dětem víc a vysvětlovat, jak vznikl,“ říká nám učitelka v místní škole Dinah.

Ve městě je kvůli oslavám velký zmatek především pro motoristy. Je velmi obtížné najít parkovací místo a spoustu ulic mění na dva dny pravidla a jinak neprůjezdné jednosměrky jsou zobousměrněné. O kolize a nesprávné parkování tak není nouze. Policie je ale benevolentní a především se stará o pořádek a snaží se předcházet nehodám.

ICOD DE LOS VINOS

  • město leží na severozápadě Tenerife
  • největší lákadlo je obrovský dračinec drago milenario, který je údajně 2000 let starý
  • strom je se 17 metry největším dračincem na světě a od roku 2014 je památkou UNESCO
  • oblast je známá také pro svá výborná vína
  • doporučujeme ochutnat výborné „koblihy“ churros
  • město patří k nejstarším na ostrově – projděte si krásné historické centrum
  • další zajímavosti na turistickém webu Tenerife
  • Las Tablas de San Andrés na Facebooku

Write A Comment