Krakovu se mnohdy přezdívá hlavní město polské kultury. Na každém rohu tu narazíte na nějakou zajímavost. Pojďte se s námi podívat na méně známá místa druhého největšího polského města.

Ročně Krakov navštíví kolem 4 milionů turistů. A co je na něm tak lákavého? V každém průvodci najdete, že nutně musíte navštívit historické sídlo polských králů hrad Wawel, centrum města, kostely, katedrály a synagogy. My vás vezmeme i na místa, která nejsou tolik známá a navštěvovaná a přesto jsou okouzlující.

KRAKOVSKÝ DRAK

Stejně jako Češi, i Poláci mají rádi pohádky a legendy. Pokud půjdete na hrad Wawel, navštivte také wawelského draka, ke kterému se vztahuje krásná pověst. Je o rytíři Krakovi, který lstí přemohl draka, aby se později stal zakladatelem Krakova. Socha draka na hradě každých pár minut plive oheň a jeho zpodobnění patří mezi nejoblíbenější suvenýry. Legenda o drakovi, kterému se polsky říká Smok Wawelski, má několik různých verzí a obyvatelé Krakova se dosud přou o to, která je správná.

JAGELLONSKÁ UNIVERZITA

Další místo v centru, které podle nás stojí za návštěvu, je nejstarší budova Jagellonské univerzity – gotická stavba Collegium Maius. Byla založená o něco později než Karlova univerzita, v roce 1364, ale je podobně majestátní. Půjdete tu po stejných chodbách a schodech jako například Mikuláš Koperník. Krásná architektura neponičená moderními zásahy opravdu stojí za vidění. Určitě navštivte čtvercové nádvoří. Obklopuje ho veranda, podpíraná arkádovými galeriemi s křišťálovou klenbou. V prvním patře je zdobený vstup do knihovny nazvaný Porta Aurea (Zlatá brána).

  • Denně v celou lichou hodinu od 9 do 17 si můžete prohlédnout orloj, kde se vám představí postavy spjaté s univerzitou.

PEVNOST SVATÉHO BENEDIKTA

Pevností a opevnění najdete v Krakově celou řadu. K těm opravdu pozoruhodným patří Pevnost číslo 31 svatého Benedikta nazvaná podle blízkého kostelíka z 11. století. Rakušané, kteří Krakov ovládali, stavěli pevnost v letech 1853-1856, aby se ubránili ruským a pruským nájezdům od řeky Visly. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století pevnost sloužila jako kasárna, po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 se změnila na dům. Za druhé světové války tu Němci věznili francouzské zajatce. Nyní je stavba opuštěná a podle graffiti, nepořádku a míry poničení ji často navštěvují vandalové, zloději a bezdomovci.

TAJEMNÁ KRAKOVA MOHYLA

Pokud chcete mít Krakov jako na dlani, určitě si udělejte výšlap na Krakovu mohylu, jedno z mnoha uměle vytvořených návrší věnovaných polským národním hrdinům. Mohyla zasvěcená knížeti Krakovi vznikla pravděpodobně už v 7. století a podle legendy je zde zakladatel Krakova pohřbený. Kopec má zvláštní, až mystickou atmosféru. My jsme například na vrcholku 16 metrů vysoké mohyly slyšely ve větru zvláštní šeptání a podivné hlasy.

SPIELBERGOVY KULISY

Podíváte-li se z Krakovy mohyly na jih, opačným směrem než je centrum Krakova, uvidíte velký opuštěný lom, zarostlý keři a stromy. Určitě vás zaujmou zvláštní vysoké věže pokryté rezem a dlouhý plot z ostnatého drátu. Díváte se na repliku nacistického koncentračního tábora Plaszów, kterou tu nechal postavit Steven Spileberg při natáčení filmu Schindlerův seznam v roce 1993. Místo natáčení je jenom několik stovek metrů od skutečného tábora Plaszów v místě, kde vězni z tábora pracovali v kamenolomu.

ZEĎ S GRAFFITI

Až se budete vracet od Krakovy mohyly zpět přes most, ohromí vás umělecké dílo Mural Silva Rerum nedaleko železniční stanice Krakov Krzemionki. Pozoruhodný street art na opěrné zdi lemující alej Powstańców Śląskich mapuje důležité události a osobnosti z historie Krakova. Od jeho založení až po současnost. Celkem 1000 let na 90 metrech. Street art v roce 2007 vytvořilo čtrnáct nejlepších krakovských umělců.

MODRÁ LAGUNA

Čekali byste ve druhém největším polském městě blankytně modrou lagunu? Opravdu tam je. Poté, co vápencový lom v městské části Zakrzówek přestal v roce 1990 fungovat, ho zaplavili vodou. Nyní je pro obyvatele Krakova jedním z nejoblíbenějších výletních cílů. Koupání je na vlastní nebezpečí kvůli častým případům pádu ze skály a utonutí. Lagunu ale využívají potápěči pro kurzy. A mají opravdu na co lákat. Laguna je 32 metrů hluboká a pod vodou lze spatřit potopené lodě, auta, autobus i pamětní desku Karola Wojtyly, později papeže Jana Pavla II., který v lomu pracoval za druhé světové války.

  • CO OCHUTNAT

Abyste si město užili opravdu dosytosti, určitě ochutnejte některou z místních specialit. Krakov je skutečným rájem pro labužníky. Můžeme doporučit preclíky obvařanky prodávané v centru v malých stáncích, pirohy plněné kysaným zelím, sýrem nebo mletým masem, směs bigos z čerstvého a kysaného zelí, hub a masa či kapustové závitky golabky plněné hovězím masem a rýží.

Pokud máte raději sladké, zajděte do jedné z pekáren a kaváren Lajkonik. Ve městě jich najdete hned šest. Výbornou kávu, horkou čokoládu a pralinky vám nabídnou v krakovské pobočce ukrajinské čokoládovny Lviv, o které jsme už psaly v článku o Užhorodu. My si z Krakova jako suvenýr vždycky odvážíme karamely Krówki.

  • jak se tam dostat

Do Krakova se z ČR dostanete nejlépe autobusem. Z největších měst ČR jezdí přímé spoje bez přestupů. Z Prahy a Brna pojedete nejlevněji se společností PolskiBus. Z Ostravy jsou ceny všech společností zhruba stejné, ale na tento víkend nám vyšla nejlepší jízdenka u FlixBus.

Krakov

  • navštěvují ho 4 miliony turistů ročně
  • od roku 1978 je jeho centrum na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
  • leží na řece Visle, je druhé největší polské město a historická rezidence polských králů
  • název města velmi pravděpodobně pochází od Keltů, kteří tuto oblast obývali
  • první zmínka o Krakově pochází z roku 966
  • na Krakov si vyhraďte minimálně dva dny, ideálně víkend, je opravdu co objevovat

 

GALERIE

Write A Comment