Sehnali jste akční letenky do Irska, ale máte na něj pouze týden? Za sedm dní se toho sice nedá stihnout mnoho, ale v našem přehledu vám doporučíme, jak si Irsko užít naplno. 

Celé Irsko za týden prozkoumat nestihnete. Proto je lepší si zvolit, zda vás láká sever nebo jih. My jsme pro naše cesty zvolily sever.

1. Galway

Přátelské město se spoustou milých a ochotných lidí a jedinečnou atmosférou irského západního pobřeží. To je Galway. Bulvár pro pěší v centru města lemují barevné dvoupatrové domky jako vystřižené z učebnice angličtiny. Často tu potkáte i pouliční umělce a hudebníky v tradičních irských kostýmech. Až se nabažíte malebného centra, navštivte přístav a pobřeží. Čeká vás krásná procházka po molech a písčité pláži.

Při naší návštěvě celé město žilo velkým finále v irském národním sportu hurling. Místní tým se totiž připravoval na rozhodující zápas o titul s rivalem z Kilkenny a celé město bylo vyzdobené ve fialovo-bílých týmových barvách. Přímý přenos utkání neobvyklého míčového sportu sledovaly v centru města na velkoplošné obrazovce stovky povzbuzujících fanoušků. Přesto tým Galway nakonec soupeři podlehl.

Irsko

2. Connemara

Hodinu jízdy na severozápad od Galway najdete jeden z šesti irských národních parků, Connemara. Mnozí označují oblast za nejvíce irskou v celém státě. Místní lidé totiž dosud mluví původním irským jazykem a také krajina je typicky irská. Na zelených kopcích se pasou stáda ovcí, které občas zabloudí na silnici a zbrzdí tak provoz.

Na 3 tisících hektarech Národního parku Connemara si prohlédnete hory, rašeliniště, vřesoviště, lesy i pastviny. Kromě přírodních krás stojí za návštěvu také 4 tisíce let staré megalitické hrobky. Mnoho turistů jezdí také do benediktinského kláštera Kylemore Abbey, který od roku 1920 stojí na místě bývalého hradu londýnského lékaře Mitchella Henryho. Dříve poklidné místo, kde vyučovaly benediktinské jeptišky, se ale změnilo v přelidněný cíl turistů. Místo odbočky na opatství proto raději zvolte boční cestu do přírody, která vám nabídne mnohem víc.

Irsko

3. Moherské útesy

Opustit Irsko, aniž byste měli fotku z Moherských útesů, se téměř jistě rovná společenskému trapasu. Na slavné břidlično-pískovcové útesy sice ročně přijede milion návštěvníků, ale za trochu nervů jejich návštěva určitě stojí. Pokud máte v oblibě fotografie z výšky a nevadí vám trochu adrenalinu, návštěvu určitě doporučujeme.

Obrovské útesy kolmě spadají do Atlantského oceánu a s výškou přes 200 metrů patří k nejvyšším v Evropě. Stezky vedou jen několik centimetrů od hrany útesů a od pádů vás chrání jenom vlastní pud sebezáchovy. Každý, kdo na Moherské útesy vkročí, tak činí na vlastní nebezpečí. Smrtelných pádů po uklouznutí řeší místní záchranáři každoročně několik.

Irsko

4. Doolin

Jen několik kilometrů od Moherských útesů najdete rybářskou vesničku Doolin. Doporučujeme přespat v jednom z hostelů. My jsme zvolily Rainbow nedaleko centra hned u hlavní silnice procházející Doolinem. Cestu zároveň lemuje mnoho hospůdek, ze kterých se line rytmická irská hudba a vůně dobrého jídla. Zastavit se můžete například u Fitzpatricka, O’Connora, McDermotta či McGanna.

Některé hospody zároveň nabízejí ubytování. Hotelů i hostelů je v Doolinu spoustu, takže místo na přespání, mnohdy i se snídaní, najdete vždycky. Přenocovat můžete například v útulném venkovském domku Doolin Cottage, útulném penzionu Twin Peaks anebo v jednom z nejoblíbenějších hotelů Doolinu Sea View House.

Okolí Doolinu přímo láká k prozkoumání. Vybrat si můžete z mnoha stezek mezi zelenými pastvinami s ovcemi a koňmi a ohradami s krávami, které míří ke krásnému členitému pobřeží. Na konci stezky možná narazíte na ohradu s nápisem Beware of the bull upozorňující na býka. Takže se buď můžete otočit a jít dlouhou cestu zpět anebo ohradu projít. My jsme zkratku riskly a s býkem se naštěstí nestřetly. Místo toho nás čekalo krásné kamenité pobřeží s obrovskými balvany i malými oblázky ohlazenými mořem.

Irsko

5. Wicklow

Nekonečné lány výrazně fialového vřesu a překrásné výhledy do okolí, to je Národní park Wicklow Mountains na východním pobřeží jižně od Dublinu. Před vstupem do hor se zastavte na jejich úpatí ve vesničce Glendalough. Je jedním z významných symbolů příchodu křesťanství do Irska. Čeká na vás klášter ze šestého století, malé kamenné domky a hřbitov s nezaměnitelnými keltskými kříži.

V Národním parku Wicklow Mountains, který zabírá 20 tisíc hektarů, si můžete zvolit z devíti tras o různé náročnosti. Všechny začínají a končí u informačního centra nedaleko horního jezera (upper lake). My jsme zvolily jednu z náročnějších tras, bíle označenou Spinc and Glenealo Valley, tedy devítikilometrový okruh kolem horního jezera. Čeká na vás 600 dřevěných schůdků a převýšení 380 metrů, po jejichž zdolání se před vámi otevře nádherná krajina s fialovým vřesem, kapradinami a jezerem v údolí hluboko pod vámi. Na okružní trase se jistě potkáte s vysokou zvěří. A pokud budete mít štěstí, může vám cestu zkřížit  i horský kozel.

Irsko

6. Hill of Tara

Na východě ostrova si nenechte ujít magické místo Hill of Tara severně od Dublinu. Podle keltské mytologie tady dříve sídlili bohové. Jiná teorie tvrdí, že místo bylo hlavním městem bájné Atlantidy. Na místě najdete spoustu záhadných pomníků a hliněných staveb. Zhruba 30 z nich je vidět nad zemí, další jsou stále neprozkoumané. Místu se někdy přezdívá irský Stonehenge.

Celá oblast je stále záhadná, s jistotou lze říct, že nejstarší útvar nazvaný Mound of Hostages pochází z období 2500 let před naším letopočtem. Pomyslným centrem celého místa byl obrovský 170 metrů dlouhý chrám, jehož pozůstatky jsou stále zřetelné. Obklopují ho posvátné kameny a pomníky uctívající keltské bohy. Zřejmě pocházejí z neolitu či doby brozové. Hill of Tara stále intenzivně zkoumají odborníci.

7. Dublin

Návštěvu irského hlavního města doporučujeme nechat až na závěr vaší návštěvy. Existuje spoustu míst, která byste v Dublinu mohli navštívit. Pokud máte na návštěvu jenom jeden den, je lepší některá oželet a strávit více času na vybraných. Určitě doporučujeme návštěvu přístavu. Místní i turisté sem často chodí relaxovat a na vycházky. Nezapomeňte se dobře obléknout, od moře jde opravdu zima. Přístav je opravdu krásný a pokud budete mít štěstí, zahlédnete v moři pro Irsko netypického lachtana.

Dublin je známý množstvím typicky irských hospod. Nejznámější z nich je svérázný Temple Bar, jehož zářivě červenou fasádu na ulici nemůžete přehlédnout. V každou denní dobu je v hospodě i před ní živo. Temple Bar se ale proslavil i negativně. Barové potyčky tady nejsou výjimkou a zrovna v době naší návštěvy jsme se dozvěděly, že při rvačce zemřel v baru návštěvník.

Pokud nejste příznivci nočního života, zajděte se podívat na univerzitu Trinity College založenou na konci 16. století. Akademický duch tu sálá z každého kamene či stromu. Budete se procházet po stejných chodnících a chodbách jako spisovatelé Jonathan Swift, Oscar Wilde, Bram Stoker či Samuel Beckett.

Irsko


Co musíte v Irsku udělat
  • Ochutnat pivo Guinness – tmavé pivo s nasládlou chutí vaří v Dublinu už od roku 1759. Prodávají a točí ho sice i v českých hospodách, ale dát si pintu piva s harfou ve znaku přímo tam, kde ho vaří, má prostě něco do sebe.
Co můžete oželet
  • Limerick – původně jsme plánovaly navštívit toto město na západě Irska. Vždy když jsme se o našem záměru zmínily před místními lidmi, následoval udivený výraz a dotaz proč. Ve městě Limerick prý není vůbec nic zajímavého a někteří ho označovali dokonce za ošklivé. Irové považují Limerick téměř za zakázané město a turistům rozhodně radí tam nejezdit.

1 Comment

  1. Denisa Prágerová Reply

    Krásné tipy -na WICKLOW se chystám příští rok. Děkuji za odkaz na trasy 😉
    Jinak s Limerickem souhlasím s místními – také se mi nelíbil. Moc rušný a průmyslový něco jako Cork.

    Doplnila bych Killarney – pro mě zatím to nejlepší z Irska.

Write A Comment