Když se řekne stolové hory, mnoho cestovatelů si představí obrovské strmé nepřístupné masivy ve Venezuele, Jihoafrické republice nebo Austrálii. Poznat krásu pohoří s plochým vrcholem vyčnívajícím nad okolní krajinu ale mohou objevovat i ve střední Evropě.

Základ stolových hor na česko-polských hranicích v oblasti Broumovska můžeme vystopovat až do druhohor. Před 100 miliony let naše území pokrývalo moře, na jehož dně vznikaly pískové usazeniny. Sopečná činnost později v třetihorách pískovcovou desku vyzdvihla a rozlámala a eroze ji postupně opracovala do tvaru skalních věží, labyrintů, bloků, údolí a kaňonů.

Oblast Sudet je díky tomu na tajemné hory s plochým temenem bohatá. Pokud se chcete vyhnout stovkám turistů, zvolte stolové hory na české straně. Jestli vám naopak nevadí fronty na skalní vyhlídky a občasná strkanice s turisty, navštivte polské hory s pískovcovými bludišti.

Božanovský špičák (ČESKO)

Skalní města a stolové hory se spoustou krásných vyhlídek vás čekají v Broumovských stěnách. Mezi nejoblíbenější lokality patří stolová hora Božanovský špičák, která je s nadmořskou výškou 773 metrů zároveň nejvyšší v české části stolových hor. Místo je známé především díky zkamenělému zvěřinci, který lemuje okružní cestu lesem na vrchol hory.

Na stezce se můžete setkat se skalními útvary, které připomínají velblouda, želvu, ještěra, kočku nebo hřiby. Stoupání na Božanovský špičák po žluté trase je sice náročné, ale rozhodně se vyplatí. Na vrcholu se vám naskytne krásný výhled na Broumovsko a také známou polskou stolovou horu Velká Hejšovina, o které se v tomto článku ještě dočtete.

KORUNA (ČESKO) 

Méně známou českou horou s plochým temenem na Broumovsku je Koruna, která se s výškou 769 metrů nad mořem tyčí nad vesnicí Božanov. Kvůli tomu, že je až druhá nejvyšší v sestavě Broumovských stěn a je mimo hlavní turistickou trasu, na ni mnoho lidí nechodí. I z ní máte krásný výhled na polské pohraničí. Oblíbená pro turisty i fotografy je také pětimetrová Kamenná brána.

Velká Hejšovina (POLSKO)

Pokud vás uchvátily české stolové hory, určitě navštivte i jejich známější polské příbuzné. Ta nejvyšší a nejkrásnější, Velká Hejšovina, leží pouze dva kilometry od českých hranic u města Karlov.

  • DO KARLÓWA/KARLOVA se dostanete autobusem z náchoda.

Velká Hejšovina, v polštině Szczeliniec Wielki, je největší turistická atrakce polské části Sudet. V sezóně i mimo ni, láká už od brzkého rána stovky polských rodin. Ročně horu navštíví 200 tisíc lidí. Na plochý vrchol vede z jižního úpatí jednosměrně 665 schůdků. Mnozí lidé cestu absolvují rozvážně a pomalu, ti zdatnější zdolají horu ve výšce 919 metrů nad mořem za několik minut.

Na severní straně plochého vrcholu byla v roce 1846 postavená turistická chata v tyrolském stylu a je tak nejstarší turistickou horskou chatou v Sudetech. Tam si můžete posedět a užít si nádherného výhledu předtím než půjdete objevovat tajuplné skalní město nejkrásnější polské stolové hory. Pak už jen stačí zaplatit u vstupu 7 zlotých a můžete se vydat do ohromného pískovcového bludiště.

Na protáhlém temeni vás na 25 hektarech čeká obrovské skalní město s útvary ve tvaru lidí i zvířat. Setkáte se s opicí, kvočnou či velbloudem.

Při okružní cestě také sestoupáte do Ďáblovy kuchyně a Pekélka. Průrvy jsou jen několik desítek centimetrů úzké a vedou po kluzkých schodech. V zimě tu bývají metry sněhu, jehož zbytky roztávají až v parném létě.

Čeká vás také celá řada vyhlídek a galerií, na kterých se musíte obrnit před turisty se selfie tyčemi. Pokud ale máte trochu trpělivosti, naskytne se vám nádherný pohled na celou okolní krajinu.

  • Stolové hory V SUDETECH nabízejí překrásné výhledy na Krkonoše, Jeseníky, Orlické a Bystřické hory.

Na západní straně masívu je vrchol Malá Hejšovina s nadmořskou výškou 895 metrů. Turisté na ni mají vstup zakázaný kvůli ochraně hnízdišť ohrožených ptačích druhů.

Po návratu na úpatí Velké Hejšoviny se můžete zastavit u některého z mnoha stánků nebo v obchodě či restauraci. Bez problémů se domluvíte i česky a mnohde přijímají také české koruny.

Lákadlem především pro děti je Dinopark Karlów se čtyřmi desítkami dinosaurů v životní velikosti. Sochy jsou už sice oprýskané a působí spíš úsměvně. Fotografie dinosaura s pozadím stolové hory je ale příjemný suvenýr.

NÁRODNÍ PARK STOLOVÉ HORY (GÓRY STOLÓWE)

  • Národní park Góry Stolówe byl vyhlášený v roce 1993.
  • Provozní doba je od začátku května do konce září.
  • Vstupné je 7 zlotých, poloviční 3 zloté.
  • Bližší informace o národním parku: www.pngs.com.pl.

GALERIE

Write A Comment