Dlouhé písečné pláže, celoročně teplé moře, luxusní hotely a noční bary. Hlavní důvody, které každoročně lákají stovky tisíc turistů do oblasti Los Cristianos na jihu ostrova Tenerife.

Na Tenerife, mnohem víc než jinde, platí, že je místem ostrých kontrastů. Sever ostrova je drsný a deštivý, jih je slunný a teplý, divoká příroda plná jedinečných druhů se tu přetahuje s betonovými komplexy a golfovými hřišti. Pokud chcete zažít něco opravdu bizarního, zajeďte si na jihozápad ostrova do města Los Cristianos.

Z dříve poklidného rybářského městečka už tu nezbylo téměř nic. Jsou tu jen desítky hotelů, obchodních center, restaurací a zábavních parků. A rostou další. Staví se téměř nepřetržitě, dokonce i na tak výstředních místech jako jsou strmé kopce. Pod nánosem hotelových komplexů už původní krajina ani není vidět. Přijde vám to zvláštní? Nám taky. Před turistickým bizárem jsme uprchly na pláž La Caleta. Od letoviska je vzdálená jen několik kilometrů. Tady lidé naopak žijí v domcích z palmových listů či ve skalních jeskyních.

Los Cristianos – RÁJ DŮCHODCŮ


Vesničku Los Cristianos začali objevovat první evropští návštěvníci na přelomu padesátých a šedesátých let. Doufali, že teplé mořské podnebí jim pomůže od jejich nemocí jako byly revma, obrna či roztroušená skleróza. Jejich stav se opravdu začal zlepšovat a díky tomu na místě vznikaly první hotely.

Velký turistický boom v Los Cristianos vypukl v sedmdesátých letech, když začalo fungovat letiště na jihu ostrova Reina Sofia. Tenkrát bylo ještě městečko s přístavem, jehož historie sahá až do šestnáctého století, opravdu malebné.

Dříve klidné Los Cristianos je už minulost. Po hlavním bulváru nestále proudí davy turistů. Ulice jsou plné obchůdků nabízejících suvenýry a všemožné cetky. Jsou tu i supermarkety, obchody s elektronikou, lékárny či trafiky s denním tiskem. Zkrátka vše, co turisté mohou k životu potřebovat, aniž by město opustili. Samozřejmostí jsou všemožné restaurace i s vítači, kteří vás lákají dovnitř.

  • Mezi lednem a zářím 2016 Tenerife navštívilo milion a půl Britů. Z toho pouhých 75 tisíc pobývalo na severu ostrova.

Los Cristianos přitahuje především důchodce z Velké Británie, kteří sem jezdí buď na několik měsíců, aby se vyhnuli studené evropské zimě, anebo se sem rovnou na stáří přestěhují. Podobně jako američtí důchodci na Floridu. Také díky tomu se tady bez problémů domluvíte anglicky.

Pokud se vám zdá, že šílenější turistické letovisko už navštívit nemůžete, jeďte do Playa de las Américas, které je v těsném sousedství Los Cristianos.

Playa de las Américas začalo vznikat v šedesátých letech jako umělé město, které mělo uspokojit potřeby narůstajícího množství turistů a dál se rozrůstá rychlým tempem směrem na západ ke Costa Adeje.

Každý tu žije pro turismus. Samozřejmostí jsou bary, restaurace, hotely a noční kluby. Co ale na první pohled překvapí, je zlatavý písek na plážích. Na téměř celém Tenerife jsou totiž pláže černé díky sopečnému původu ostrova. Aby ale hoteloví manažeři turistům přinesli to, na co jsou zvyklí, místo černého písku dovezli žlutý z pouště Sahara.

La Caleta – RÁJ HIPPIES

Stačí odjet jen několik kilometrů podél pobřeží a najdete úplně jiný svět. Jako byste se vrátili o několik tisícovek let zpátky. V kopcích jsou postavené domky z palmového listí a kamení, lidé se tu koupou nazí, vaří na ohni a na nejvyšším vršku se tyčí dřevěný totem.

Stranou od turistického ruchu, konzumní společnosti a nabízečů čehokoli tu žije komunita lidí. Bez elektřiny, internetu, aut či televize. Žijí ve vlastnoručně postavených domcích s výhledem na moře či v jeskyních a a vymezují se tak proti bohatým a nemorálním hotelům, které mají na dohled.

Jsou mladí i staří, žijí si svobodně, bez pravidel, zábran a závazků. Místo telenovel se dívají přímo z obýváku na překrásný západ slunce, živí se místními volně rostoucími plodinami a používají nástroje, které jim přinese moře. Pokud je budete chtít navštívit, určitě vás přivítají. Každý den se scházejí na pláži, hrají na bubny, zpívají, kouří trávu a zájemcům prodávají ručně vyrobené šperky.

Zatímco v Los Cristianos je na plážích hlava na hlavě a občas připomíná obří mraveniště, na La Caletě najdete místo vždycky. Koupání si užijete mnohem více, když se nemusíte bát, že vás udeří zatoulaný balón nebo převálcuje nafukovací matrace. Dávejte si ale velký pozor na vlny. Na většině skalnatých pláží jihozápadního Tenerife jsou vlnolamy, na La Caletě chybí. Jak jsme se přesvědčily, vlny mohou být až 2 metry vysoké. V takovém případě raději zůstaňte v bezpečí pláže.

ZAJÍMAVOSTI

  • Původní rybářská vesnice Los Cristianos ležela v okolí zátoky, kde je dnes obrovský přístav. Město se velmi rychle rozrůstá do vnitrozemí.
  • Za druhé světové války obyvatelé postavili opevnění, aby se mohli lépe ubránit potenciální britské invazi. Část z něho stojí dodnes.
  • Pokud se chcete podívat, jak to vypadá na pobřeží Los Cristianos právě teď, klikněte na odkaz s webkamerou.
  • V Los Cristianos najdete spoustu tradičních britských barů. Pintu piva vám tu načepují za euro a půl a anglickou snídani naservírují za tři eura.

Write A Comment