Nechat přírodu být přírodou, tak zní filozofie německého Národního parku Bavorský les, který leží jen několik kilometrů od českých hranic a těsně sousedí se Šumavou, se kterou vytváří největší lesní chráněné území Evropy.

Podle vedení národního parku Bavorský les má nedotčená příroda přednost před využíváním přírody lidmi. „Přírodě je tu dovoleno vyvíjet se podle vlastních zákonů. Proto ve svém přirozeném prostředí zůstávají i odumřelé nebo větrem vyvrácené stromy,“ vysvětluje ředitel Bavorského lesa Franz Leibl.

Park byl založený v roce 1970, a je tak prvním a nejstarším národním parkem Německa. Na ploše 24 tisíc hektarů tu žije asi 14 tisíc druhů zvířat, což je pětina všech druhů známých v Německu. Aktuálně je téměř 60 procent plochy ponecháno přirozenému vývoji bez zásahu člověka, přičemž do roku 2027 má být dosaženo stavu 75 procent. „Tato rozsáhlá ochrana přirozených procesů je nejdůležitější mezinárodně uznávanou pečetí kvality pro hodnocení kvalit velkoplošných chráněných území,“ říká ředitel národního parku Leibl.

Zvířata tu najdete doslova na každém kroku. Může se vám například stát, že na hlavní silnici spojující Německo s Českem budete v noci dávat přednost obrovskému jelenovi nebo rodince divočáků. Pokud chcete vidět zvířata opravdu zblízka, a přesto v přirozeném prostředí, navštivte dvě centra národního parku s areálem zvířecích výběhů.

Vstup je volný a zdržet se můžete, jak dlouho chcete. Platíte pouze parkoviště a bez problémů se tu domluvíte česky.

Neuschönau

Nedaleko obce Neuschönau 50 kilometrů od Železné Rudy najdete Centrum národního parku Lusen, které patří v celém Bavorském lese k nejoblíbenějším. Projít se tu můžete po sedmikilometrové trase, kterou lemují velké výběhy a areály se 40 druhy zvířat.

Žádnou zoologickou zahradu nečekejte. Zvířata tu žijí v přirozeném prostředí. Výběhy se spoustou úkrytů jsou tak velké, že mnohdy ani při celodenním pozorování zvíře nespatříte. Pokud budete mít štěstí jako my, ukážou se vám vlci, rys, medvěd, vydra, rodina divokých prasat či jeleni. Ve voliérách tu žijí také sovy.

Ludwigsthal

Pokud si chcete prohlédnout zvířata opravdu zblízka, aniž byste se museli na vyhlídce přetlačovat s dalšími návštěvníky, doporučujeme navštívit Centrum národního parku Falkenstein. Najdete ho u obce Ludwigsthal asi 12 kilometrů od Železné Rudy.

RYS, VLCI A PRATUŘI

Přes 3 kilometry turistických tras vedou lesem, ve kterém se můžete setkat se čtyřmi druhy zvířat. Svůj areál tu má rys, vlci, pratuři a koně Převalského. Ideální místo pro návštěvu parku je brzy ráno či pozdě odpoledne. Přes den zvířata většinou odpočívají a skrývají se daleko od vyhlídek. Prostor pro pozorování je tu nicméně dostatečně velký a pokud areály obejdete, máte šanci zvířata vidět v téměř kteroukoli denní dobu.

Součást centra Falkenstein je také velký dům divočiny, který slouží jako informační centrum. Prohlédnete si tu stálé i obměňované výstavy, koupíte suvenýr anebo občerstvení. Bez problémů se tu domluvíte česky. Zhruba 90 procent nabízených potravin pochází z regionu Bavorského lesa.

  • V obou centrech oceníte informační tabule a nápisy také v češtině. Všechny cesty jsou bezbariérové a v zimě velmi pečlivě udržované.

Národní park Bavorský les

  • Počet návštěvníků: 1,3 milionů ročně
  • 300 kilometrů turistických tras, 200 kilometrů cyklotras, 80 kilometrů běžkařských tras
  • 99 procent plochy tvoří lesy, zbytek slatě a pastviny
  • Více informací o parku najdete na www.nationalpark-bayerischer-wald.de

GALERIE:

Write A Comment