Jen 100 kilometrů severozápadně od Madridu najdete krásné středověké město Ávila, které je zároveň skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. Leží totiž v podhůří horského masivu Sierra de Gredos.

Stačí zadat do Googlu slovo Ávila a hned zjistíte, co je největším lákadlem města. Dokonale zachované rozsáhlé středověké hradby z 11. století stráží širší centrum a zároveň vytvářejí jeho nezaměnitelné panorama. Dvanáct metrů vysoké opevnění s dvacetimetrovými věžemi dříve odráželo útoky Maurů, teď je top návštěvním místem pro turisty.

  • Vstupné na opevnění je 5 euro. Každé úterý od 14 do 16 hodin zdarma.

Vycházka po ochozu má opravdu své kouzlo, především za slunečného dne, kdy je z vyhlídkových věží vidět desítky kilometrů daleko. Pokud do Ávily přijedete autem, zaparkovat můžete u severní části opevnění nedaleko brány Puerta del Carmen, kde za celodenní stání zaplatíte jenom euro.

Centrum města není příliš rozsáhlé a pohodlně ho projdete pěšky. Nás zaujaly středověké uličky, které dělají z centra malé bludiště s několika pěknými náměstími. Projít si můžete například bývalou židovskou čtvrť v ulici Calle Reyes Católicos, kde dříve bývalo spoustu židovských obchodů a dílen.

  • Centrum Ávily je ideální pro street foto.

Až vás chození po městě omrzí, zajděte si na kávu a zákusek do některé z tradičních kaváren, kam chodí místní štamgasti. Mají mnohem větší kouzlo než stylové kavárny jako vystřižené z katalogu cestovní kanceláře.  Doporučujeme například nenápadnou, ale výtečnou kavárnu Fortaleza v již zmíněné ulici Calle Reyes Católicos.

  • Krásný výhled na hory máte z promenády Paseo del Rastro, která vede podél jižních hradeb.

sladký suvenýr

Pokud si z Ávily chcete odvézt nějaký suvenýr, kupte si sladkosti Yemas de Ávila. Sladké hutné bochánky z vaječných žloutků, skořice, sirupu a citronové šťávy. Vyrábějí se na počest patronky a nejslavnější rodačky Ávily Svaté Terezie. Dosud je nejznámější španělskou křesťanskou mystičkou a také nositelka významného titulu učitelka církve. Svatá Terezie podle legendy darovala své přítelkyni sošku Pražského Jezulátka, která je nyní v kostele Panny Marie Vítězné v Praze.

  • Nejlepší yemas pořídíte na Plaza de Santa Teresa.

Chcete-li si Ávilu nafotit v celé její kráse, vydejte se na vyhlídku Cuatro Postes. Je sice velmi známá, a proto sem jezdí spoustu selfie-chtivých turistů dokonce i v autobusech, ale většina z nich jen přes den, kdy fotí proti slunci, a proto z fotek stejně nic nemají. Proto je ideální vyjet si na vyhlídku až se západem slunce, kdy jednak nikoho nepotkáte, ale zároveň také pořídíte dobré fotky.

výlet do hor

Máte-li chuť na dobrodružství v přírodě, vyjeďte si na masiv Sierra de Gredos, který je součástí nádherného Kastilského pohoří v centrální části Španělska. Cestu přesně podle vašich představ a požadavků si můžete naplánovat na turistickém portálu Kastilie a Leónu. Nás zlákala horská údolí s křišťálově čistými bystřinami a stády kozorožců iberských.

Ávila je také významným kulturním centrem. Kalendář všech důležitých akcí si můžete prohlédnout na webu města.  My jsme navštívily tradiční festival Las Luminarias nedaleko Ávily, při kterém lidé proskakují s koňmi skrze oheň, aby je symbolicky očistili od nemocí a připravili na jaro.

Jak se tam dostat

LETADLEM

Z Prahy a Bratislavy létají do Madridu přímé linky  společnosti Ryanair.

VLAKEM

Na madridském letišti nasednete na metro (linka 8, přestup na linku 10, cca 30 min jízdy) a vystoupíte na vlakovém nádraží Madrid Chamartín. Nasednete na vlak společnosti Renfe a za 1,5h jste v Ávile. Cena metro + vlak kolem 15 euro.

AUTOBUSEM

Z letiště pojedete metrem linkou 8, přestup na linku 9 a nakonec linkou 6 se dostanete k autobusovému nádraží Méndez Álvaro. Cca 40min jízdy metrem. Autobusem (např. společnost
Jiménez Dorado Autocares) jste v Ávile za 1h a 50min. Cena metro + bus kolem 10 euro.

AUTEM

Na letišti v Madridu je spousta společností, které nabízí půjčení auta. Můžeme doporučit například společnost Firefly.

 

Ávila

  • hradby jsou dlouhé 2,5 kilometru a jsou nejzachovalejším středověkým opevněním na světě
  • centrum města je pod ochranou UNESCO
  • od doby působení svaté Terezie v 16. století je Ávila důležitým poutním místem pro křesťany
  • přehledný seznam památek v Ávile
  • leží v oblasti, která je velmi bohatá na chráněné rostliny a živočichy. Najdete je i ve městě. Nad hradbami například létá luňák červený, na mnoha místech ve městě hnízdí čápi.

 

1 Comment

Write A Comment