Celoroční teplo, dlouhé písčité pláže a nekonečná zábava jsou hlavní důvody, proč miliony turistů ročně míří na jih Tenerife. Největší Kanárský ostrov ale skrývá překrásnou a divokou přírodu i na severu, v tajemném pohoří Anaga.

V hustých vavřínových lesích s obrovskými kapradinami si budete připadat jako byste cestovali zpátky v čase. Ideální výchozí pozicí pro cestu do Anagy je severní tenerifské letiště. Je totiž pouhých 10 kilometrů od pohoří. Zároveň je klidnější a podstatně méně vytížené než druhé mezinárodní letiště na jihu ostrova, které ročně odbaví přes 9 milionů cestujících. Letiště na severu necelé 4 miliony.

co navštívit v pohoří anaga

Vyjeďte nejdříve na vyhlídku Mirador Pico del Inglés, ze které máte celý poloostrov jako na dlani. Při pohledu na sever si prohlédnete zátoku Punta del Hidalgo s dvěma horami Dos Hermanos. Na jihu uvidíte hlavní město Tenerife s obrovským přístavem Santa Cruz de Tenerife.

Přímo před vámi na východě se rozprostírá hustě zvrásněný masiv vytvořený sopečnou činností, která provázela pohyb zemských desek před 7 až 9 miliony let. Ostře řezaná členitá krajina vybíhající do moře vás ohromí. Pohoří je pokryté zeleným pláštěm a tvoří překrásná údolí a soutěsky jako stvořené pro výlety.

Krajina Anagy je jedinečná. Vysoká pohoří padají strmě do hlubokých roklí či přímo do moře a vytvářejí kaňony. Jakoby tu sopečná aktivita skončila nedávno. Díky liniím pohoří můžete přesně rozlišit, kde se o sebe tektonické desky Evropy a Ameriky třely a vytvořily pomačkané a pokroucené hory.

Pro přespání v přírodě doporučujeme zátoku Punta del Hidalgo a její klidné okolí. Kromě pár rybářů a surfařů tu nikoho nepotkáte. Nový den můžete začít ideálně snídaní na pláži.

VŮNĚ VAVŘÍNOVÝCH LESŮ

Až se nabažíte pohledu na pohoří, je čas vyrazit do nitra chráněné oblasti Parque Rural de Anaga, která se rozprostírá na ploše 144 km2 a od roku 2015 je chráněnou oblastí UNESCO. Výchozí bod pro vaše cesty je turistické centrum Cruz del Carmen, kde načerpáte inspiraci k výletům a zároveň vás tu čeká další pěkná vyhlídka a takzvaná cesta smyslů, kde poprvé ucítíte kořenitou vůni místních vavřínových lesů.

V chráněné oblasti je celoročně vlhko a rostliny jsou tu proto vždy zelené. Není výjimkou, když celou noc proprší a ráno kvůli mlze neuvidíte na krok. Žádné strachy. Téměř vždy se mlha protrhne a vy můžete vyrazit objevovat tajemné mlžné pralesy. Dobře se ale oblečte. V lesích je o poznání chladněji než na slunném pobřeží, kde průměrná roční teplota dosahuje 20 stupňů Celsia.

SVĚT OBŘÍCH KAPRADIN

Doporučujeme navštívit část Pijaral, nejzachovalejší část celého parku. Jste v unikátním vavřínovém lese, který před miliony let pokrýval celé Středomoří i jeho okolí. Na kontinentu ale nepřežil dobu ledovou. Dnes jsou jeho zlomky pouze v takzvané Makaronézii, tedy na Kanárských ostrovech, Madeiře, nepatrné plochy na Azorských ostrovech, jen na Kapverdách už les vymizel. Vavřínový les, v latině laurisilva, v hustých porostech tvoří voskovník, vřesovník, cesmína a samozřejmě vavřín, konkrétně azorský a kanárský, příbuzný známého vavřínu vznešeného, ze kterého se získává bobkový list.

Vítejte v ráji. Jste na jedinečném místě, ve kterém se nachází největší počet živočišných a rostlinných endemických druhů v Evropě. Vzhledem k tomu, že všechny ostrovy Makaronézie nikdy nebyly součástí žádného kontinentu, počet jedinečných druhů je na nich vysoký. Pokud se zaposloucháte do zvuků lesa, uslyšíte ptáky, kterých je v oblasti spoustu.

Kromě teplého a nepromokavého oblečení nezapomeňte také na dobré pohorky. Kameny kloužou a mnohde je bahno. Na asfaltové cestičky tady zapomeňte.

Symbolem vavřínového lesa je endemický holub vavřínový a holub kanárský, pestře zbarvení příbuzní holuba domácího. Jsou ale velmi plaší a je těžké je spatřit. Velmi pravděpodobně ale zaslechnete charakteristické vrkání či pleskání holubích křídel. Jistě se vám ukáže malý zvídavý králíček obecný, který tu žije ve svém tenerifském poddruhu a často si pochutnává na plodech opuncií.

Z méně známých rostlin tu najdete sukulent svícník, který je nepřehlédnutelný kvůli dužnatým, válcovitým větvím a květům, které mají podlouhlé korunní cípy na konci se propojující a připomínající svíci. Určitě narazíte také na jeden ze symbolů Tenerife, hadinec, který dosahuje výšky až dvou metrů a má květy rostoucí jeden vedle druhého na obrovském klasu.

Vavřínovým lesům se jinak také říká subtropické mlžné lesy. Stačí se rozhlédnout kolem a budete si připadat jako ve ztraceném světě.

Stromy oblečené do hustých cárů lišejníků a mechů se naklánějí přes cestu a vytvářejí tunely a brány. Všude visí dlouhé dřevité liány a vůbec byste se nedivili, kdyby se na jedné z nich nad vámi přehoupl Tarzan. Stromy jsou tak husté, že je tu celodenně šero. Sem tam mezi stromy prosvitnou paprsky slunce a tvoří překrásné světelné obrazce.

Kvůli neustálé vlhkosti, kterou denně dodávají pasáty, tu mohou rostliny vyrůst do gigantických rozměrů. Najdete tu například třímetrové kapradiny Pijara, které daly jméno oblasti. Překvapí vás také obrovské růžice s dvoumetrovým stonkem, na kterém kvete gigantická příbuzná pampelišky, endemický mléč.

Vychutnat si můžete klid a samotu. Sem totiž mnoho turistů nejezdí. Většina z nich totiž dovolenou prožije na slunném jihu ostrova. Jako důkaz poslouží statistika turistů z Velké Británie, kteří jsou nejčastější návštěvníci Tenerife.  Mezi lednem a zářím 2016 na ostrově pobýval milion a půl Britů. Z toho pouhých 75 tisíc na severu. O důvod víc ho navštívit!

Okolí pohoří Anaga

  • Benijo – na severním pobřeží Anagy najdete krásnou a divokou pláž Benijo lemovanou vysokými skalisky. Je to jedno z nekrásnějších zákoutí, které jsme na Tenerife objevily. Pláž tvoří černý sopečný písek a moře je tu divoké a naráží na skály a kameny, které se tyčí ve vodě. Krásu pláže oceníte večer, při západu slunce, kdy se oceán změní na oranžovou.

  • Opuštěná vila generála Franca – k méně známým památkám v oblasti patří honosná vila, ve které kdysi trávil čas také někdejší španělský diktátor generál Franco. Dům je ze 40. let 20. století a byl užívaný až do 80. let. Od té doby ale chátrá a je ve velmi špatném stavu. Zamčený ani hlídaný ale není a s opatrností se dá prohlédnout i zevnitř. Vede k němu vyšlapaná cesta hlubokými lesy a leží nedaleko vesnice Bejía. Obsáhlejší informace o domě chystáme do článku o opuštěných místech Tenerife. Při pátrání jsme například zjistily, že podle pověsti se v domě na začátku 90. let ukrýval vrah Dámaso Rodríguez Martín.

  • Afur – malá vesnička Afur na severních svazích pohoří Anaga patří ke klenotům celé oblasti. Najdete tu jeskynní obydlí a selské domy postavené v tradičním kanárském stylu. V kombinaci s krásnou a divokou přírodou to tu vypadá jako v pohádce.

Článek vyšel v letním čísle Koktejlu 2017

Write A Comment